Close Up Portrait Young Upset Sad Woman Thinking Deeply About Something

Kamenná tvář a trhavé pohyby. Parkinsonský syndrom provází někdy děsivé příznaky

Akinéza a amimie tváře jsou příznaky, které se často vyskytují spolu. Jsou charakteristické pro Parkinsonský syndrom. Mnoho lidí ho spojuje s Parkinsonovou chorobou, ale může se objevit také v průběhu mnoha dalších neurologických onemocnění nebo jako vedlejší účinek užívání určitých léků.

Akinéza a amimie

Akinéza je úplná ztráta schopnosti pohybu. Mírnější variací je bradykineze, při které se pacient může pohybovat, ale pohyby jsou výrazně zpomalené. Lidé s bradykinezí se pohybují pomalu, v malých krocích a ztrácejí přirozený reflex rovnováhy horních končetin během chůze. Charakteristická je také obtížnost iniciování pohybu. Projevem bradykineze může být i mikrografie, tj. psaní velmi malými písmeny.

Amimie a akinéza jsou velmi vzájemně propojeny a často se vyskytují současně. Dá se říci, že amimie je typ akinézy, který lze vidět na tváři. Projevuje se vyčerpáním výrazů obličeje nebo jejich úplným vymizením způsobeným slabostí nebo ztuhlostí svalů v tváři. Kromě toho je řeč pacientů s akinézou a amimií často monotónní, bez artikulace. [1]

Zdroj obrázku: Freepik

Příčiny

Hlavní příčinou vzniku akinézy a amimie je nedostatek jednoho z neurotransmiterů (dopaminu) v oblastech mozku zodpovědných za kontrolu motorických funkcí. Potom se objeví takzvaný Parkinsonský syndrom, jehož nejčastější příčinou je Parkinsonova nemoc. Může to však být způsobeno jinými chorobami, některými léky nebo toxiny.

Parkinsonova choroba je degenerativní onemocnění centrálního nervového systému, při kterém dochází k atrofii nervových buněk v substantia nigra. Je to struktura nacházející se ve středním mozku, bohatá na neurony uvolňující dopamin. Jejich zmizení je příčinou vzniku příznaků Parkinsonského syndromu, pomalosti pohybu, maskování obličeje, výrazné svalové ztuhlosti, klidového třesení nebo slintání. [2]

Zdroje:
[1] https://www.healthline.com/health/parkinsons/akinesia 
[2] https://www.nia.nih.gov/health/parkinsons-disease