Během podzimu a zimy potřebují kapradiny správně zalévat
Zalévání kapradin na podzim a v zimě by se mělo provádět jinak než v létě a na jaře. Pokud si všimneme, že v této době listy rostliny zežloutnou a uschnou, může to být způsobeno právě chybou při zalévání. Dávejte si na tyto chyby pozor, a pokud už vaše kapradina chřadne, použijte tuto jednoduchou léčbu.
Podzimní a zimní zalévání
Podzim a zima pro kapradiny pěstované v květináčích je obzvláště obtížné období. Kapradiny v této době spadají do jakési zimní necitlivosti, rostou jen v malé míře a nepotřebují moc vody. Zároveň je pro ně velmi důležitá vlhkost vzduchu, která je kvůli vytápění místnosti pro rostlinu příliš nízká.
Pokud si všimnete, že vaše rostlina vadne, žloutne nebo hnědne, může to být znakem toho, že jí dodáváte příliš málo nebo příliš mnoho vody. Pokud listy vaší kapradiny začnou na koncích schnout a měnit barvu je velká šance že rostlina má málo vody. To lze velmi snadno zkontrolovat vložením prstu do substrátu. Kapradinu v zimě zalévejte jednou týdně a menšími dávkami vody.
Přílišné zalévání
Pokud listy kapradiny na koncích začnou žloutnout a pak zhnědnou, může to být signál, že rostlina je příliš mokrá. V tomto případě musíte počkat, dokud substrát zcela nevyschne. Opět je třeba zalévat kapradinu jen tehdy, když je země suchá. Kapradina nemá ráda suchý vzduch, proto zajistěte správnou vlhkost v místnosti, kde se nachází. Můžete toho dosáhnout zvlhčovačem vzduchu, nebo položením misky s vodou vedle kapradiny.
Skvělým způsobem ke kontrole vlhkosti substrátu je použití dřevěné paličky. Dřevěnou hůlku vložte do substrátu, hned vedle stěny květináče a nechte ji tam 10 minut. Pokud ji vytáhnete a je suchá, můžete rostlinu jemně polit. Dělejte to po malých dávkách, a když vidíte, že substrát už vodu nepřímá přestaňte. Pokud je hůlka po vytažení mokrá, kapradinu určitě nepolévejte.
Zdroj: https://plantaddicts.com/fern-winter-care/