coffee-424763_1920

Káva dodá energii i našim rostlinám. Budou mít sílu odolat škůdcům i nemocem

Kapradiny nebo toulcovky patří mezi oblíbené interiérové rostliny. Jsou ztělesněním přírody, k tomu pomáhají odstraňovat z domácnosti nadbytečnou vlhkost a působí jako přirozené čističky vzduchu. Ne vždy však kapradiny vynikají sytě zelenou barvou a křídlatky překrásně kvetou. Na vině může být nedostatek živin, které je nutné doplnit. A jaké hnojivo použít? Samozřejmě je možné zakoupit vhodný prostředek v zahradnickém centru, pomůže ale i kuchyňský odpad v podobě kávové sedliny.

Kávová sedlina jako hnojivo

Ano, je to tak. Odpad z kávovaru nebo z běžného hrnečku po vypití kávy může posloužit jako dokonalé hnojivo. Kávová sedlina totiž vyniká obsahem minerálů, zejména draslíku, fosforu, dusíku a hořčíku. Působí na provzdušnění substrátu, k tomu má na květiny okamžité posilující účinky. Silné zelené rostliny mohou lépe odolávat plísňovým chorobám nebo škůdcům. Kávový lógr je sice odpad, ale může ještě dobře posloužit, což zkušení zahradníci velmi dobře vědí.

Zdroj obrázku: Freepik

Ideální hnojivo pro hrnkové i venkovní rostliny

Vhodné je použití na kapradiny nebo toulcovky, které patří v domácnostech mezi nejoblíbenější, k tomu potřebují v zimě podpořit. Kávová sedlina je ideální variantou hnojiva, protože je zcela ekologické. Kávové hnojivo se používá na acidofilní rostliny, potěší kapradiny, vřes, hortenzie i různé druhy trvalek, může se jím zalévat i orchidej. Kromě hrnkových rostlin se může lógr použít i na zalévání venkovních rostlin, na mulčování, do kompostu nebo do substrátu pro doplnění minerálů.

Jak používat hnojivo z kávové sedliny

Na hrnkové květiny se používají 1–2 lžičky suchého lógru, který se zalije sklenicí vody. Po chvilce se směs zamíchá a přímo aplikuje na rostliny. Hnojení se opakuje každé dva týdny. Kávová sedlina se může též přidávat přímo do květníku při přesazování, postačuje smíchat asi dvě lžičky se substrátem nebo se sype na dno nádoby. Suchá sedlina se může přidávat i přímo k rostlinám, hrnkovým i venkovním. U těch na záhonech se tímto způsobem nejen zahnojí půda, ale zamezí i přístupu slimáků.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/composting/ingredients/coffee-grounds-gardening.htm