Breakfast 690128 1920[1]

Káva, nebo pestré jídlo: Výživový poradce má jasno v tom, co je pro tělo hned po ránu nejhorší volbou

Žijeme v hektické době a často jsme ve stresu. Ten pramení z toho, že máme mnohem méně času, než bychom potřebovali. Zdá se nám, že nic nestíháme. Proto se snažíme ušetřit každou minutu. Mnohdy hned po ránu, když se probudíme. Podle odborníků to ale není dobrý nápad. Každý výživový poradce totiž doporučí kvalitní, pestrou a vyváženou snídani. Bez té se tělo neobejde. Její absence může způsobovat řadu negativ, od zdravotních rizik, po nabírání váhy.

Bez snídaně to nepůjde

Mnoho lidí do sebe po ránu hodí jenom šálek horkého kafe, což naprosto odporuje všem zásadám zdravém stravování. Kofein nás možná nakopne, ale pro naše zažívání je doslova noční můrou. Když už kávu, tak jedině ke kvalitní snídani. A proč ji nevynechat? třeba proto, že se vyhnete výkyvům na váze: živiny, které sníte v ranních hodinách, bude tělo trávit v průběhu celého dne. Vyhnete se tím hladovění i přejídání při obědě. Absence zdravých snídaňových rituálů může vést také ke zvýšení rizika onemocnění diabetem. Snídaně totiž tělu pomáhá udržet rovnováhu v produkci inzulinu. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak známo, jídlo ve stresu způsobuje žaludeční vředy a další potíže spojené se zažívacím traktem. Hned po probuzení navíc žaludek produkuje nejvíce žaludečních šťáv, proto je dobré jíst brzy ráno. Zabráníte tím narušení rovnováhy pH a střevní mikroflóry. Najezte se ideálně ještě před odchodem do práce.

Snídaně jako základ dne

Pokud byste prvnímu jídlu dne rádi věnovali více pozornosti, máme pro vás pár tipů. Jednou z nejhorších variant začátku dne je vypít pouze kávu. Tím totiž zatížíte a podráždíte žaludek. Káva nalačno může mít nemilé následky. Způsobuje špatné vstřebávání minerálů a vitamínů a dehydratuje lidský organismus. 

Snídaně by měla obsahovat dostatek sacharidů, zajišťujících dostatek energie na práci. Zdravou snídani vytvoříte během pár minut. Dopřejte tělu dostatek živin v podobě celozrnného chleba s máslem, sýrem či kvalitní šunkou, případně si dejte vajíčka. Pokud preferujete sladké, zkuste ovesnou kaši. Je bohatá na vlákninu, která tělu pomůže s detoxikací.  

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/HealthyLiving/breakfast