Káva tělo zaručeně nabudí, ke kreativitě ale nepřispěje. Mysl projasní spíše odpočinek

Káva je jedna z prvních věcí, na kterou drtivá většina české populace myslí hned po probuzení. K vydatné snídani totiž šálek černé kávy prostě patří. Je ale tím pravým nápojem pro vaši denní aktivitu a kreativní myšlení?

Kofein je složka, která je známá především jako podpora pro denní aktivitu a dostatek energie. Vědci se při své studii zaměřili na přesné fungování kávy na lidské tělo. Podle nich se kofein skutečně podílí na rychlém jednání i aktivním řešení každodenních úkolů či problémů. Možná byste si ale přáli své jednání mít více promyšlené, nebo vám dokonce schází originalita při vymýšlení nových plánů. Za to však může také vaše oblíbená káva.

Zdroj obrázku: Pixabay

Káva vám ničí kreativní mysl

Podle studií je dokázáno, že s kávou se sice zvyšuje energie v lidském těle, hladina intelektuální kapacity však zůstává na stejné hladině. Pokud jste si tedy mysleli, že po konzumování kávy vymyslíte skvělé nápady pro váš nově zadaný pracovní úkol, musíme vás zklamat. S největší pravděpodobností s kávou vydržíte u své práce sedět o něco déle, ale lepší nápady vás nenapadnou.

Studie neprokázaly účinky kávy na lepší kreativitu

Ani dřívější studie nenalezly žádné souvislosti mezi kávou a kreativitou. Kreativita a intelektuální mysl je v každém člověku zakořeněná hluboko a je individuální, proto není možné ji zvýšit poměrem konzumované kávy, jako je tomu u hladiny energie v těle.

Zdroj obrázku: Pixabay

Kofein pomáhá k pracovnímu výkonu

Pokud však potřebujete zvednout váš pracovní nebo cvičební výkon, pak je šálek silné kávy dobrým rozhodnutím. Při pocitu únavy je možné nabudit novou energii v těle právě kofeinem, kterého je v šálku dobré kávy dostatek. Takto ale nelze fungovat donekonečna.

Jestliže se vaše tělo dostane do určitého bodu krize, kdy už ani třetí šálek kávy nepomáhá, je nutné si opravdu odpočinout. Tělo není stroj, u kterého vlivem únavy materiálu můžete jednoduše zmáčknou tlačítko restart a pokračovat dál. Skutečně je nutné nechat tělo odpočinout kvalitním spánkem, aby získalo opět potřebnou energii.

Zdroj: https://www.inc.com/geoffrey-james/coffee-increases-creativity-but-only-if-you-drink-it-this-way.html