Každá mouka se hodí k jinému typu vaření a pečení. Nejlépe napoví speciální číslo
Mouky všeho druhu patří mezi základní přísady v každé kuchyni. Nepoužíváme ji jen při pečení vánočního cukroví, ale při výrobě prakticky jakéhokoli pečeného dezertu a domácího pečiva. Možná o tom ani nevíte, ale existuje mnoho druhů mouky a každá z nich je vhodná pro něco zcela jiného. Víte, jak ji správně využít?
V naší kuchyni je nejběžnějším druhem pšeničná mouka. Díky tomu těsto krásně stoupá a je pružné. Čím bělejší, tím jemnější chléb z ní můžete upéct. Ať už uvažujete o výrobě jakéhokoli pokrmu, na který potřebujete mouku, měli byste vědět, jaký typ zvolit.
Proč je to tak důležité?
Typ pšeničné mouky ukazuje, jak je mletá a kolik minerálů se v ní nachází. Převádět si to můžete takto – například mouka typu 450 obsahuje 0,45 procenta živin. A čím je bělejší, tím je čistší a má nižší počet živin. Lehké mouky jsou jemnější. V hnědé mouce je zase více otrub, a tedy více cenných minerálů. Čím nižší je číslo mouky, tím lepší je pro jemnější pečení.
Vhodné použití jednotlivých druhů mouky
V první řadě se podíváme na pšeničnou mouku. Pšenice typu 450 je velmi světlá a ideální na výrobu dortů, piškotových a francouzských koláčů. Hodí se tedy skvěle na křehké pečení. Stejně můžete využít také typ 500. Pšenice typ 550 je nejlepší na pečivo s použitím droždí, palačinky nebo koblihy. Typ 750 je úžasný na pečení chleba a těsta na pizzu a nakonec typ 1850 můžete využít při pečení celozrnného chleba.
Doma ale můžete mít také žitnou mouku, která se často používá. Žito typ 580 je skvělý na světlý žitný chléb, těstoviny a rohlíky. Je tedy velmi světlá a jemná. Typ 720 je skvělý na kynuté těsto a pečení chleba. Typ 1400 můžete použít k přípravě celozrnného chleba a nakonec typ 2000 je ideální na kynuté těsto, na kyselou žitnou polévku a pečení chleba. Z toho vyplývá, že žitná mouka je nejlepší především na výrobu chleba všeho druhu.
Zdroj: https://www.jessicagavin.com/different-types-of-flour-and-uses/