Každoroční změnou času trpí celý organismus. Odborníci radí, jak tělo navyknout bez následků

Roční změna času z letního na zimní má mnoho důsledků. Může způsobit apatii, únavu a problémy s usínáním. Až 27 procent lidí si stěžuje na nepříjemné příznaky spojené se změnou času. Před nějakým časem vznikla naděje, že se s touto nepříjemností rozloučíme, bohužel se tak nestalo.

Účinky na zdraví

Zastánci zavedení letního času během celého roku zdůrazňují, že o negativních účincích změny času se stále hovoří příliš málo. A je jich požehnaně. Jak ukazuje letošní roční výzkum, až 27 procent lidí pociťuje po změně času nepříjemné příznaky. Ve většině případů jde o apatii, únavu, problémy s usínáním nebo depresivní stavy. Poslední zmíněné potvrzuje studie, která se uskutečnila v Dánsku.

V této studii se poukázalo na to, že každý rok v listopadu, těsně po změně času, se počet pacientů s depresí zvyšuje až o 10 procent. Důsledek změny času mohou být i hormonální problémy. Kortizol, hormon, který má stimulační účinek na tělo, se uvolňuje v případě normalizovaných biologických hodin.

Zdroj obrázku: Freepik

Další negativní účinky

Mezi další negativní účinky patří například podrážděnost, deregulace metabolismu, změna tělesné hmotnosti, snížení chuti k jídlu nebo nadměrná chuť k jídlu, změny nálady, bolesti hlavy, problémy s koncentrací a střevní problémy. Vzhledem k výše uvedeným příznakům a zejména k ospalosti hned po změně času byste měli být velmi ostražití. Týká se to zejména řidičů a lidí pracujících v těžkých podmínkách.

Populární metodou řešení změny času je obvykle hodina spánku navíc. Specialisté však zdůrazňují, že to není nejlepší řešení. Namísto toho je lepší probudit se o hodinu dříve a systematicky zvyšovat délku spánku. Stojí za to použít tuto metodu asi týden před změnou času. Po přepnutí hodinek do zimního času byste se neměli vzdát aktivit, zejména na čerstvém vzduchu. Stojí za to využít slunce a zaměřit se na pohyb ráno nebo brzy odpoledne.

Zdroj: https://www.upi.com/Science_News/2021/11/05/time-change-health-risks-experts/9751636117288/