Když i slabé světlo bije do očí: fotofobie může mít více příčin, řešit je třeba okamžitě

Každý má určitou úroveň citlivosti na světlo. Normální ovšem není, když během vystavení světlu – jak slunečnímu, tak umělému, dokonce i v malé intenzitě – trpíte bolestí očí. Pak mluvíme o fotofobii. Existuje mnoho příčin fotofobie, ale nejčastěji se světloplachost vyskytuje společně s migrénou. Co byste měli vědět o fotofobii?

Fotofobie

Fotofobie může souviset se stavem našich očí. Kromě syndromu suchého oka se uvádějí následující oční příčiny citlivosti na světlo:

Nosit kontaktní čočky příliš dlouho nebo takové, které nejsou správně zvolené, spálení očí, stejně jako zotavení z operace očí můžou také způsobit fotofobii.

Jaké další nemoci může přecitlivělost očí naznačovat?

Přecitlivělost na světlo může také naznačovat takové závažné stavy, jako je encefalitida, meningitida, subarachnoidální krvácení nebo nádory hypofýzy. Fotofobie se také objevuje u spalniček, chřipky a vztekliny. Fotofobie může být vedlejším účinkem užívání určitých léků. Tato skupina zahrnuje benzodiazepiny, barbituráty, chlorochin, tetracyklin a doxycyklin.

Zdroj obrázku: Freepik

Fotofobie – příznaky

Obvykle fotofobie postihuje obě oči. Zřídka se problémy vyskytují pouze v jednom oku.

Příznaky, které naznačují fotofobii, jsou:

  • bolest nebo nepohodlí při pohledu do světla,
  • pocit, že normální světlo je příliš jasné,
  • odpor ke světlu,
  • odvracení se od světla,
  • šilhání,
  • časté mrkání,
  • časté zavírání očí,
  • nadměrně vodnaté oči,
  • pocit, že oči jsou nadměrně suché.

Fotofobie je často doprovázena dalšími příznaky, včetně únavy, nevolnosti, bolesti a závratě.

Jak se léčí fotofobie?

Je třeba zjistit příčinu fotofobie a při dlouhodobých obtížích vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Pokud se jedná o migrénu, možná budete potřebovat volně prodejné léky nebo léky na předpis. V ostatních případech mohou být nezbytná antibiotika, protizánětlivé léky nebo oční kapky.

Zdroj: https://zdrowie.interia.pl/zdrowie/choroby-zakazne/news-wscieklizna-jakie-objawy-u-zwierzat-a-jakie-u-ludzi,nId,5987676, https://zdrowie.interia.pl/zdrowie/wzrok-sluch/news-zespol-suchego-oka-dolegliwosc-ktora-mozna-leczyc,nId,5783461, https://zdrowie.interia.pl/zdrowie/wzrok-sluch/news-zacma-glowna-przyczyna-uposledzenia-wzroku-na-swiecie,nId,5719211, https://zdrowie.interia.pl/zdrowie/wzrok-sluch/news-jaskra-choroba-ktora-odbiera-wzrok,nId,5589497, https://zdrowie.interia.pl/zdrowie/wzrok-sluch/news-zapalenie-spojowek-przyczyny-objawy-i-sposoby-leczenia-zainf,nId,5327616