Diet 398612 1920[1]

Když máme hlad, může tělo signalizovat něco zcela jiného, než si myslíme. Známými pocity dává najevo chorobu, i nedostatek těchto látek

Hlad je nejlepší kuchař. Je ale i signálem, kdy bychom měli zpozornět. Pokud jsme několik hodin opravdu nic nejedli, a ani předchozí jídlo nebylo nijak výživné a syté, patrně nám organismus skutečně dává najevo jenom to, že bychom se měli najíst. Jsou ale i situace, kdy pocity hladu nemají opodstatnění. V takovém případě už je dobré být na pozoru. Zvláště, pokud se objeví i doprovodné příznaky, jako pocity chladu, ale i různé bolesti, nebo znaky toho, že prostě jenom nejsme ve své kůži. Jak po fyzické, tak i fyzické stránce. Co to může znamenat a jak bychom se v danou chvíli měli zachovat?

Nízký krevní tlak

Neustálý pocit chladu a zmrzlých končetin je charakteristickým příznakem nízkého krevního tlaku. Tlak může být zvýšen solením, zavlažováním těla i fyzickou aktivitou.

Anémie

Výsledkem tohoto onemocnění krve je hypoxie celého organismu a zhoršený metabolismus. Nemocný člověk ztrácí veškerou energii, jeho kůže je bledá, trpí bolestmi, závratěmi, bušením srdce a dušností.

Hypotyreóza

Selhávání štítné žlázy vede ke snížení koncentrace klíčových hormonů zodpovědných za metabolismus a energii. Důsledkem je tak ospalost, slabost a problémy se soustředěním. Dále se objevuje suchá kůže, zácpa či přibývání na váze. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Stres

Neustálý pocit chladu může být také spojen s těžkým nebo chronickým stresem. Stresové hormony při dlouhodobém působení narušují metabolismus a zvyšují spotřebu energie. V takové situaci mozek směřuje nejvíce krve a kyslíku do nejdůležitějších orgánů, zbytek těla tak trpí jejich nedostatkem. 

Duševní problémy

Napětí i úzkosti negativně ovlivňují celé tělo, díky čemuž se objevuje ospalost, únava a pocit tělesného chladu. 

Nutriční nedostatky

Pocit chladu lze také pozorovat při dietách a rychlém úbytku váhy. Příliš malé množství přijatých kalorií brání tvorbě dostatečného množství energie. Tento pocit se objevuje i při nedostatku vitaminu B12. 

Jak prohřát organismus? 

Vhoďte hrst sušených švestek do vroucí vody a 10 minut vařte. Poté stáhněte hrnec z plotny, přidejte dvě lžíce medu a špetku skořice. Tento nápoj vypijte v co nejteplejší formě.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/14-reasons-always-hungry