Když pračka páchne, doporučují hospodyňky čištění dochucovadlem za pár korun

Pokud vás při otevření dvířek překvapí nepříjemný zápach, je nejvyšší čas pračku zkontrolovat a vyčistit. Nejčastěji za to mohou bakterie, které se vesele množí na usazeninách z prášku a nečistot.  Zatuchlý zápach ale často způsobují i plísně, které když se neodstraní, mohou kontaminovat vodu a prádlo. To, že je něco špatně poznáte velmi snadno i během praní, neboť po doprání ucítíte pach zatuchlé vody.

Aviváž nepomůže

Napadlo-li vás, že silná aviváž by mohla být řešením, tak vás bohužel musíme zklamat, protože nejenže zápach nepřebije, ale nevyřeší ani příčinu. Jediná cesta je tedy pračku pořádně vyčistit a následně začít dodržovat preventivní opatření proti vzniku plísní a množení bakterií. A jaká opatření to jsou? Zaměřte se zejména na tyto:

  • Perte častěji na vyšší teploty
  • Kontrolujte stav hadic
  • Nechávejte pračku i dávkovací šuplík vyschnout
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ocet jako řešení

Jestliže jste pravidelnou údržbu pračky už zanedbali, tak se pusťte do nápravy. Na trhu seženete řadu speciálních přípravků pro tyto účely, ale existují i levnější varianty. Pokud jste v pračce objevili vyschlou usazeninu, použijte 1 litr 20% octa, který nalijete do bubnu. Po uplynutí doby působení, pusťte základní program. Díky octu usazenina krásně změkne a teplá voda ji poté snadno odplaví. 

Větší dávka prášku

Nemáte-li problém s tvrdostí vody a chcete odstranit slizké povlaky, které ulpívají na stěnách pračky. Sáhněte po větším množství pracího prášku. Jednoduše naplňte dávkovač na maximum a následně spusťte 95stupňový program. Po vyčistění nechte běžet základní program, abyste zcela odstranili uvolněné nečistoty. Tento postup se vám vyplatí i pokud častěji berete pracovní oděvy a hodně špinavé prádlo, neboť prášek je výborný i na masné usazeniny. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nic nepomáhá?

Pokud jste už vyzkoušeli rady výše, ale stále nic nezabralo, nejspíš bude problém jinde než přímo v bubnu pračky. Překontrolujte tedy hadice a těsnění dvířek a pokud ani tam nenajdete zdroj zápachu, podívejte se na filtr. Ten se nachází ve spodní části pračky. Opatrně jej vyšroubujte proti směru hodinových ručiček a možná budete i udiveni, co objevíte. Velmi často se tam totiž zachytávají papírové kapesníky, mince, knoflíky, sponky nebo vlasy. Filtr důkladně vyčistěte trochou saponátu a vložte jej zpět na místo, zápach by měl polevit.