Cluster Black Currant Branch With Raindrops Close Up

Keříky rybízu snadno podlehnou nemoci nebo škůdcům. Nejlepším lékem je prevence

Pěstování rybízu není nic těžkého, ale stejně jako u jiných rostlin a stromů budete muset připravit správné podmínky. Není to pouze o vhodné půdě nebo stanovišti, potřebují také chránit před možnými nemocemi a škůdci. Jak se preventivně o tento keř starat, abyste se mohli těšit na domácí plody?

Rybíz můžeme najít v mnoha barvách

Co se týče rybízu, koupit si ho můžete v mnoha barevných kombinacích. Červené, černé nebo bílé plody jsou asi nejčastější. Jak poznat, že rybíz napadla choroba a jak preventivně keř ochránit? Plody rybízu se velmi často používají k výrobě džemu, marmelád, ale také domácích šťáv a dalších pochutin. Sesbírané plody můžete navíc využít do sladkých dezertů nebo koláčů.

Jestliže keř nakazí choroba nebo se na něm objeví škůdci, měli byste to řešit co nejrychleji. Při pěstování ovocných keřů totiž záleží na celoroční péči. Jaké jsou nejčastější choroby, které rybíz napadají, a jak se jim co nejlépe vyhýbat? Poznejte první příznaky, které mohou znamenat nemoc, a raději rybízu dopřejte vše potřebné, abyste tento problém nemuseli řešit.

Zdroj obrázku: Freepik

Listy jsou žluté nebo velmi často opadají?

Opad listů je houbové onemocnění, které způsobuje nadměrná vlhkost. Rybíz byste tak nikdy neměli zalévat natolik, aby kořeny zůstávaly dlouho ve vodě. Květen, červen a červenec jsou měsíce, kdy může vydatně pršet a teploty se nedostávají vysoko. Proto se rybíz může touto chorobou nakazit snadno. Pokud včas nezasáhnete, objevíte na listech hnědé skvrny, následně listy opadnou.

Problémem u každé rostliny je žloutnutí listů. Nejčastěji se objevuje u červené odrůdy rybízu. Na listech se objeví žluté skvrny, které mohou způsobit deformaci listů. A zapomenout nesmíme ani na plíseň, která se vyskytuje velmi často. Jestliže včas keř neošetříte, může se snadno stát, že o celou úrodu přijdete.

Zdroj: https://www.gardenfocused.co.uk/fruitarticles/blackcurrants/blackcurrant-pest.php