Tea 3673714 1920

Klidný spánek na vlně bylinek. Šálek horkého čaje odplaví nespavost i starosti

Nespavost trápí přibližně polovinu populace. Dlouhodobé potíže se spaním vedou například k poruchám paměti nebo ke snížení imunity. Pokud patříte mezi ty, kterým spánek dělá problémy, vyzkoušejte místo prášků některé doporučené bylinkové čaje.

Osvědčený a léty prověřený kozlík

Kozlík lékařský (latinsky Valeriana officinalis) je vytrvalá bylina, kterou lidové léčitelství doporučuje při poruchách spánku. Možná znáte valeriánský čaj nebo valeriánskou tinkturu. Jejich název je odvozen právě od latinského názvu kozlíku. Kozlík je všeobecně znám jako přírodní sedativum, které utlumením centrální nervové soustavy snižuje úzkost a napětí nahromaděné běhen dne. Navíc bylinka pomáhá s trávením, protože i to může zapříčinit nespavost nebo snížit kvalitu spánku. Kozlík v čaji poznáte podle charakteristického pachu. Kozlík lékařský můžete zakoupit v čajových směsích například s meduňkou. Připravit si můžete i jednodruhový nálev. Zalijte 1 lžičku sušeného kořene 250 ml vroucí vody a nechte louhovat v zakrytém šálku 5 minut.

Heřmánkový čaj uleví a uklidní

Heřmánek pravý (latinsky Matricaria chamomilla) není třeba dlouze představovat. Bylinka, která má v léčitelství všestranné využití, velmi dobře pomáhá při mírných trávících obtížích nebo při nachlazení. Heřmánek působí protizánětlivě, uvolňuje křeče a také potlačuje nespavost. Flavonoidy obsažené v heřmánku uklidňují mysl a usnadňují usínání. Heřmánkový čaj připravíte z 1 lžičky sušených květů zalitých horkou vodou. Nechte louhovat v zakrytém šálku 8 až 10 minut.

Na nespavost působí višňový džus

Třešně i višně obsahují tryptofan, aminokyselinu důležitou pro dobrou dušení pohodu a zdravý spánek. Tryptofan stimuluje produkci melatoninu, tzv. spánkového hormonu, který v těle reguluje cirkadiánní rytmy, tedy střídání aktivní bdělosti a klidového režimu včetně spánku. Vědci tvrdí, že jedna sklenice višňového džusu před spaním vám pomůže s usínáním.