Reading 1246520 1920

Knihy jsou skvělým parťákem do nepohody, baví, rozvíjejí a pomohou

Proč sáhnout v dnešní době internetu a sociálních médií po knize? Čtení má blahodárný vliv na mozek a nejen dětem pomáhá formovat a rozvíjet představivost. Mozkové neurony stimulují k výkonu, což vede k rozvíjení schopnosti analytického myšlení. Podle vědeckých studií čtení zlepšuje paměť a zvyšuje koncentraci, dokonce pomáhá s psaním a pravopisem a obohacuje život. Napomáhá současně řešit životní události a partnerské potíže. Kniha je skvělým parťákem na celý život, proto by se mělo podporovat čtení už u těch nejmenších dětí. 

Trénink pro mozek 

Tváří v tvář televizi, počítačům a sociálním médiím knihy sice ztrácejí na prestiži, ale stále mají své skalní fanoušky. V souvislosti s pandemií dokonce došlo k renesanci čtení, protože lidé v karanténě měli více času než obvykle. Na rozdíl od multimediálního světa knihy pomáhají trénovat mozek a stimulují nervové buňky, protože se rozvíjí představivost. Zatímco na obrazovkách mozek zaznamená již konkrétní obraz nebo situaci, při čtení knihy si každý představuje danou scénu jinak. Čtením knih se kombinuje vizuální představivost s analytickým myšlením. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pro rozvíjení fantazie a získání zkušeností 

Při čtení se otevírá svět fantazie a dochází v mozku k vizualizaci popisovaných míst a událostí, dokonce k zosobnění hlavních postav, navození chutí i vůní. Pomocí knih se získávají znalosti o vzdálených zemích, přírodě nebo zvířatech, které následně vědomě využíváme v každodenním životě. Právě proto je nutné přivést děti ke čtení v nejranějším věku. Pomocí příběhů se totiž děti mohou lépe orientovat v životě a reagovat v obtížných situacích. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Čtení formuje intelekt a životní postoje

Ruku v ruce s nabýváním znalostí a poznávání nového světa skrze pohádky, příběhy nebo encyklopedie dochází ke zlepšování paměti a posílení koncentrace, protože čtení vyžaduje soustředění. Příběhy předestírají různé životní situace, se kterými se hlavní hrdinové potýkají, díky tomu se formuje čtenářův intelekt, ale také životní postoje, především u dětí a mladistvých. Obdobně odborné knihy mohou být klíčem k pracovním úspěchům a kariéře, navíc specializovaná témata poskytují zajímavé body pro diskuzi s obchodními partnery nebo kolegy.