Adorable Kitty Eating Her Owner

Kočky milují tuňáka kvůli jeho ojedinělé chuti

Domácí mazlíčci jsou radost, ale i velká starost. Přesto většina z nás někdy nějakého měla nebo zrovna má. Nejoblíbenějšími mazlíčky jsou psi a kočky. Právě tato dvě zvířata populaci rozdělují na milovníky právě buď psů, nebo koček. V čem jsme ale všichni více méně stejní, je právě to, že se svým mazlíčkům snažíme dopřát to nejlepší a chceme, aby byli co nejspokojenější. I to je důvod, proč se vědci ze světové univerzity rozhodli zkoumat, co je vlastně největší pochoutka koček a jak pro ně vyvinout to nejlepší krmení. Jejich zjištění vás překvapí. Pro více informací čtěte dál.

Jak je to s kočkami a jejich chutěmi

Je poměrně známým faktem, že kočky nevnímají chutě stejně jako my. Kočičí miláčci si tak pochutnají na úplně něčem jiném než lidé. Jedním ze zásadních rozdílů je to, že kočky nemají receptory, které by rozeznávaly sladkou a hořkou chuť. Kočky se takto nejspíše vyvinuly kvůli tomu, že cukry se sacharidy nejsou pro kočky nezbytné k přežití. Nepotřebují tak o jejich obsahu vědět. I tak ale mají své oblíbené pochoutky. Jednou z nich je právě tuňák, který je velice oblíbený i u lidí.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč kočky zbožňují právě tuňáka

O kočkách je známo, že ryby zkrátka zbožňují. Tuňák je ale ještě o něco oblíbenější než všechny jiné. A proč tomu tak tedy je? Vědci vyzkoumali, že tuňák obsahuje látky, které na sebe vážou chuť umami. Ta vyjadřuje právě masitost a typickou chuť tuňáka. Kočky jsou tak na tuto chuť obzvláště citlivé. Chuť umami je jinak také typická pro jídla pálivá. Tento výsledek potvrdila studie, které se účastnilo dvacet pět koček. Právě výsledky pak budou využity k tomu, aby mohlo být vyvinuto ještě lepší jídlo a pamlsky pro vašeho čtyřnohého kamaráda. Přeci jen všichni chceme, aby se naši mazlíčci měli co nejlépe a v zajetí nestrádali. Také nás tento výsledek zase o něco přiblíží k jejich úplnému pochopení.

Zdroj: https://academic.oup.com/chemse/article/doi/10.1093/chemse/bjad026/7238703?login=false, https://www.catsonbroadwayhospital.com/the-five-senses-according-to-cats-taste/, https://www.science.org/content/article/why-do-cats-love-tuna-so-much-scientists-may-finally-know