Kočky s námi komunikují různými signály, porozumět jim je velmi důležité

Kočky jsou zajímavá stvoření. Působí nevyzpytatelně a většina lidí si myslí, že je kočičí mazlíček jen k tomu, aby mu majitel sloužil, krmil ho a uklízel toaletku. Ono to tak ve skutečnosti není. Kočky dokážou své páníčky velmi vřele milovat. Dokonce lásku ukazují. Jsou to také společenská zvířátka, která s námi mohou komunikovat prostřednictvím určitých signálů či chováním. Jak číst signály vysílané kočkami? 

Co by nám kočička ráda řekla?

Někdo si těchto signálů všímá, a někdo je vůbec neregistruje. Ale i kočky se s námi snaží komunikovat. Není pravda, že si kočka lehne k topení či na parapet a svého majitele ignoruje, naopak. Mimo řeč těla používají kočky i své „mňau”, a to především tehdy, pokud si vyžadují pozornost. Často se také stává, že když kočka mňouká, dožaduje se pohlazení a poté bolestivě zaútočí, uteče a začne si čistit srst. S největší pravděpodobností jde o to, že jste kočce narušili osobní zónu. Jistě již předem vám musela nějakým způsobem nastínit, že se jí něco nelíbí, ale vnímali jste?

Poznejte signály – otřepání kůže

Hladíte kočku po srsti, ale není ji běžný dotek příjemný a otřepe se? Tak vám kočička může dávat signál, že její komfortní zóna byla narušena a v žádném případě si nepřeje, abyste ji hladili.

Zdroj obrázku: Pixabay

Mávání ocasem

Kočičí ocas v pohybu může znamenat zvědavost či spokojenost, ale také záleží na intenzitě pohybu. Pokud kočka vrtí ocasem rychle, může být netrpělivá nebo nespokojená. Pokud kočka pohybuje ocasem velmi silně až s ním silně naráží o zem, je nervózní a může dojít k útoku.

Sklopené uši

Kočičí uši jsou vždy vzpřímené, aby dokázaly zachytit sebemenší šum a veškeré zvuky. Jestliže uši sklopí nebo je při dotyku ohne a uhne hlavou, znamená to, že se kočka necítí příjemně a chystá se k útoku, jehož terčem bude jistě ruka. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Vousky

Všimli jste si někdy, že kočka své vousky směřuje například dopředu či nahoru? Takové vousy jsou pro nás dalším signálem. Například když kočka změní polohu vousů podél úst či je posune dopředu, ukazuje nám tím, že věnuje danému podnětu intenzivní pozornost a chystá se zakročit například seknutím packou.

Toaleta pro kočku

Každý den kočka tráví dlouhý čas na své toaletě. Olizuje si srst a udržuje se v čistotě. Ale jakmile se o kočičí záchůdek každodenně přestanete starat, kočka svou potřebu může vykonávat například do boty nebo do postele. Bude vám tak ukazovat, že nesouhlasí se špinavou toaletou. Někdy se je to signál, že je kočka nemocná. 

Zdroj: https://www.thesprucepets.com/cat-language-explained-553981