Konec vášně čeká po svatbě téměř polovinu párů. Vrátit vztahu jiskru pomůže několik věcí

Nízké libido a nechuť k sexu je problém, o kterém se příliš nemluví. Přesto mu čelí mnoho párů. Důvody mohou být různé, od zdravotních přes psychické a emocionální až po ztrátu zájmu o druhou polovičku. Některé páry si stěžují, že problémy s nedostatkem sexuální přitažlivosti začaly brzy po svatbě. Může to mít souvislost?

Opadne zamilovanost

Problém s nízkým libidem se může týkat až 45 % sezdaných párů. Proč tomu tak je? I když láska může trvat celý život, zamilovanost není dlouhodobý stav. Podle vědců tato fáze obvykle trvá od šesti měsíců do dvou let. Po této době klesá jak fascinace partnerem, tak zájem o sex. V případě párů, které se rozhodly formalizovat vztah ještě během fáze zamilovanosti, proto konec „růžového období“ připadá na první měsíce společného soužití.

I když se většina párů rozhodne spolu bydlet ještě před svatbou, najdou se i takové, které na společné soužití čekají, až dokud si neřeknou své ano. Pak ale může dojít ke zklamání z každodenního života – rozdělení povinností, jiných názorů na domácí rozpočet, úklid nebo přípravu jídel, to vše může stát za konflikty. A po hádce je chuť na sex většinou mizivá.

Zdroj obrázku: Freepik

Přestáváme se snažit

Vztah, randění, zásnuby, flirtování a svádění jsou vždy druhem hry. Když vstupujeme do nového vztahu, snažíme se druhému odhalit jen tu nejlepší stránku nás samých. Více dbáme na vzhled a vystupování a snažíme se náš protějšek ohromit. Po svatbě ale tato motivace klesá a my se přestáváme starat jak o sebe, tak o vztah. Společné výlety, návštěvy kina a večeře jsou čím dál tím sporadičtější a romantické jiskry pak zhasnou i v ložnici.

Sex je důležitou součástí vztahu. Pokud tedy vy nebo váš partner objevíte znepokojivé změny ve svém sexuálním životě, neignorujte je. Jako u každého problému je základem upřímná a klidná komunikace. Snažte se společně odhalit příčinu potíží a víc investovat do vzájemného soužití, aby city zcela neochladly.

Zdroj: https://www.psychologytoday.com/us/blog/cultural-animal/202201/how-sexual-desire-changes-after-marriage