Silver Metal Electric Kettle Boiling Water Making Tea Table Kitchen Interior Household Kitchen Appliances Makes Hot Drinks

Konvici vyčistí od vodního kamene kyselina citronová nebo jedlá soda

Den bez kávy, nebo alespoň čaje si asi nedovede představit nikdo z nás. Tím spíše pokud by mělo jít o den pracovní, ve kterém jsou na nás kladeny různé nároky. A když dojde na přípravu některého z oblíbených horkých nápojů, většina Čechů stále ještě sáhne po rychlovarné konvici. Tenhle jednoduchý přístroj už zachránil nejedno ráno. Ale čas od času je třeba zamyslet se také nad jeho údržbou, jinak hrozí, že si budete muset koupit novou konvici. A špatná údržba má i svá zdravotní rizika. Ta vás budou trápit zejména v případě, že používáte společnou konvici v práci.

Co se děje pod pokličkou

Na první pohled by se mohlo zdát, že rychlovarná konvice musí být chráněna před všemi možnými zdravotními riziky, voda v ní koneckonců dosahuje varu, a tak v ní nepřežijí žádné bakterie ani viry. Ale na jejím dně se ukládá vodní kámen, který se skládá z toho, co v kohoutkové vodě běžně plave. Tedy mimo jiné chloru, který je sice skvělá dezinfekce, ale pít by se rozhodně neměl. Usazený vodní kámen může konvici poškodit, a když se vám uvolní do hrnku, není radno jej vypít spolu s horkým nápojem.

Zdroj obrázku: Freepik

Čištění kyselinou citronovou

Na odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice si sice můžete pořídit drahé chemické prostředky, spolehlivě vám však pomůže i mnohem levnější kyselina citronová. Ta se v práškové podobě prodává v lékárnách i drogeriích. Nasypte asi 100 g kyseliny do konvice, naplňte ji vodou až po rysku a zapněte ji. Po dosažení varu nechte roztok asi hodinu odstát, než ho vylejete.

Jedlá soda

Nemáte-li k dispozici kyselinu citronovou v prášku, můžete sice do konvice vymačkat citron, lépe však uděláte, když použijete jedlou sodu. Tentokrát není třeba sodu přivádět k varu, stačí nechat tři polévkové lžíce a asi 200 ml teplé vody půl hodiny působit. Před opětovným použitím konvice ji pak nezapomeňte důkladně propláchnout.

Zdroj: https://www.countryliving.com/food-drinks/a31017586/how-to-clean-electric-kettle