Meat 4231141 1920 (1)

Konzumace masa je stále opředena řadou mýtů, které tento živočišný produkt zbytečně démonizují

Jaké kolují mýty a kde je pravda o tom, jak tráví lidské tělo maso? Možná si na internetu přečtete rozporuplné informace o tom, jak dlouho a jakým způsobem tělo může maso trávit. Přinášíme pravdivé informace i mýty, na které byste rozhodně neměli dát.

Člověk je od přírody býložravec, maso by jíst neměl

Je pravda, že maso zůstává v žaludku déle než například zelenina. Je ale potřeba si uvědomit, že maso je trávené pouze v žaludku, zatímco u jiných potravin, které obsahují například sacharidy, se začíná již v ústech a trávení končí až v tlustém střevě. Mezi mýty patří například to, že člověk je býložravec a masu by se měl úplně vyhýbat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Lidské trávicí enzymy si s masem snadno poradí, proto se nemusíte bát si maso dopřát klidně každý den. Někdo si bez něj kvalitní oběd nebo večeři už ani neumí představit. Pravdou také je, že grilované vepřové maso může být karcinogenní. Ale jen pokud položíte maso přímo na oheň. Pokud použijete podnosy nebo speciální pánve, letního grilování se vůbec nemusíte obávat.

Maso si můžete dát libové i tučné

Mýtem je, že po mase ztloustnete. To je možná trochu pravda. Bílkoviny totiž zrychlují metabolismus, ale pokud jsou z kvalitního masa, nemůže se nic stát. Nejcennější je v tomto ohledu drůbeží maso, které je doslova nabouchané bílkovinami. Nejméně jich má vepřové maso. Drůbež ale také může způsobit, že budete tloustnout, pokud maso budete smažit a podávat s těžkými omáčkami.

Zdroj obrázku: Pixabay

Maso je tu s námi už odjakživa. Někteří ho milují, jiní ho odmítají. Spousta lidí do pusy nevezme například syrové hovězí maso, na druhou stranu se najdou tací, kteří by ho mohli na kilogramy. Většina vegetariánu si jednou za čas dopřeje například kuřecí maso, které je velmi jemné a libové. Vhodné do jídelníčku jsou také ryby, které obsahují mnoho zdravých tuků. Dříve bylo maso cenově nedostupné, dnes si ho může koupit opravdu každý.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-long-does-it-take-to-digest-food