Single Bundle Dill Marble

Kopr pomůže ochránit potraviny ve spíži před nálety molů

Lidé v dřívějších dobách používali různé bylinky pro zajištění ochrany domácnosti a jako prostředky lidového léčitelství. V současnosti jistě nikdo nemá potřebu odhánět zlé síly pomocí bylin, na druhou stranu odehnat nezvané hosty jistě ano. Řeč je o potravinových molech, kteří se dostávají do spíže nebo do skříněk s potravinami, kde likvidují zásoby. Není snadné se těchto vetřelců zbavit, přesto existují druhy rostlin, které nesnesou, například obyčejný kopr.

Kopr nejen v kuchyni

Nechybí na žádné zahrádce, protože se používá nejen při vaření, ale také při zavařování nebo jako lék při bolestech hlavy a dýchacích obtížích. Kopr se řadí mezi nenáročné rostliny, které se pěstují na záhonech nebo na kompostu či rumišti. Vyznačuje se velmi aromatickou vůní, které se využívá v omáčkách, například v koprovce. Skvěle chutná v klasickém boršči v kombinaci s kysanou smetanou. A co teprve v jogurtových dipech, které se podávají ke grilovanému masu.

Zdroj obrázku: Freepik

Proti potravinovým molům

Právě jeho jedinečných vlastností se využívá též při ochraně potravin ve spíži, ve špajzu nebo v kuchyňských skříňkách. Vůně kopru totiž výtečně odpuzuje potravinové moly. Malí motýlci, kterým se takto přezdívá, se ve skutečnosti jmenují zavíječi mouční a patří mezi zásadní potravinové škůdce. Problémem je jejich rychlé množení, protože samička naklade stovky vajíček, ze kterých se během několika dnů vylíhnou larvy požírající mouku, obiloviny, krupici, těstoviny, rýži či cereálie.

Nejen kopr

Během několika týdnů dokážou zlikvidovat zásoby za tisíce, proto je třeba jednat rychle. Pomůže jistojistě rada našich babiček, které snítku kopru s květem nechávaly na policích ve spíži. Aromatická rostlina zapůsobí rychle, protože zavíječi její vůni nesnesou. Kopr se může do skříní zavěsit nebo postavit do sklenice. Obdobně se doporučuje do fochů položit misky s bobkovými listy, se sušenou levandulí nebo vratičem obecným. Pomůže rovněž obyčejný ocet či talířek s pomerančovými slupkami.

Zdroj: https://www.treehugger.com/companion-plants-repel-insects-4856578