Close Up Close Up Green Nettles Summer Season

Kopřivová polévka obohatí jídelníček o zajímavou chuť a vitamíny

Kopřiva je jednou z nejběžnějších rostlin, které najdeme v přírodě. Tato rostlina obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které jsou pro náš organismus velmi prospěšné. Kromě toho je kopřiva skvělou surovinou pro přípravu chutných a zdravých jídel. V tomto článku se podíváme na výhody kopřivy a jak si připravit polévku z kopřivy.

Výhody kopřivy

Kopřiva obsahuje velké množství vitamínu C, který je potřebný pro správné fungování našeho organismu a pro posílení imunitního systému. Kromě toho obsahuje také vitamíny A a K, které jsou důležité pro zdraví kostí a očí. Kopřiva obsahuje také draslík, vápník a železo, které jsou potřebné pro správné fungování našeho organismu.

Tyto vitamíny a minerály v kombinaci s vlákninou dělají z kopřivy skvělou surovinu pro přípravu zdravých a chutných jídel. Polévka z kopřivy je skvělý způsob, jak si dopřát chutné a zdravé jídlo. Připravit ji můžete snadno a rychle. Potřebujete jen několik základních surovin a přibližně 30 minut času. Můžete si ji připravit kdykoli během roku a určitě si ji zamilujete.

Zdroj obrázku: Freepik

Recept na kopřivovou polévku

Suroviny na polévku: 1 větší cibule nakrájená na kostičky, 2 stroužky česneku nasekané na jemno, 3 brambory nakrájené na kostičky, 1 větší mrkev nakrájená na kostičky, 1 svazek čerstvé kopřivy, 1 litr zeleninového vývaru, 1 lžička soli, 1/2 lžičky pepře, 2 lžíce olivového oleje, 2 lžíce smetany na vaření.

Postup přípravy: V hrnci zahřejte olivový olej a orestujte na něm nakrájenou cibuli a česnek, dokud nebudou měkké a zlatavé. Přidejte nakrájené brambory a mrkev do hrnce a promíchejte je s cibulí a česnekem. Nechte vše spolu orestovat asi 5 minut. Přidejte zeleninový vývar a nechte brambory a mrkev vařit, dokud nebudou měkké. Potom přidejte nasekanou kopřivu do hrnce a nechte vše spolu vařit dalších 5 minut. Ochuťte solí a pepřem. Pomocí mixéru rozmixujte polévku do hladka a vraťte ji zpátky do hrnce. Přidejte smetanu na vaření a citrónovou šťávu a dobře promíchejte. Pokud je polévka příliš hustá, přidejte trochu vody a nechte ji vařit dalších 5 minut. Podávejte horkou s kouskem chleba.

Zdroj: https://www.britannica.com/plant/stinging-nettle, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9253158/, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-664/stinging-nettle, https://www.simplyrecipes.com/recipes/nettle_soup/