Kopřivová tinktura obnoví ztracenou rovnováhu. Ideální čas pro sběr byliny je právě teď

Kopřiva je považovaná za vytrvalý plevel, přesto se hojně používá v kosmetice a farmacii. Oblíbená je ve formě sušených listů, čajů, oplachů na vlasy nebo šamponů s výtažky. Jak listy, tak kořen obsahují cenné látky, mezi které patří vápník, železo, křemík, hořčík, vitamíny C, K a B, serotonin, flavonoidy, kyselina máselná, kyselina kávová a kyselina jantarová.

Má močopudné účinky

Kopřiva působí silně močopudně – zvyšuje diurézu, čímž zlepšuje proces očisty organismu. Doporučuje se diabetikům, protože normalizuje hladinu glukózy v krvi. Posiluje vlasy, zklidňuje projevy akné, pomáhá v boji proti lupům a zabraňuje seboree. Z kopřivy si můžeme připravit zdravou tinkturu.

Čtěte také:  Léčbu ječného zrna urychlí správná domácí péče, některé metody ho ale mohou naopak zhoršit

Pro přípravu tinktury budeme potřebovat mladé kopřivové výhonky. Zalijeme je horkou vodou, osušíme a vylisujeme odšťavňovačem. K vytvoření tinktury budeme potřebovat půl litru této vylisované šťávy a půl litru lihoviny nebo 40 % vodky. Obě ingredience by se měly důkladně spojit a odložit na dva týdny.

Zdroj obrázku: Freepik

Tinktura z kořenů

Aby měla tinktura dostatek cenných složek, je nutné sbírat výhonky na místech mimo dopravní ruch, budovy a zemědělské pozemky. Pokud jsme jarní sběr nestihli, tinktura se dá vyrobit i z kořenů rostliny, které se sbírají na podzim. Půl kila kořenů důkladně omyjeme a nakrájíme na malé kousky. Zalijeme lihovinou a odložíme na tmavé místo. Každých pár dní protřepeme.

Čtěte také:  Smil lze snadno přehlédnout. Tato bylinka se ovšem vyplatí natrhat do zásoby, uleví nejen játrům

Kopřivová tinktura se doporučuje lidem, kteří chtějí očistit tělo od toxinů, jelikož zvyšuje diurézu. Kromě toho by ji měli užívat lidé s problémy trávicího ústrojí – podporuje vylučování žluči, urychluje trávicí procesy a zlepšuje celkovou chuť k jídlu. Lze ji využít při přetrvávajících průjmech nebo zažívacích potížích. Vyrovnává krevní tlak, reguluje činnost srdce a hladinu cukru v krvi. Užívá se jedna polévková lžíce nebo jedna až dvě čajové lžičky tinktury denně.

Zdroj: https://organicalcohol.com/recipe-nettle-tincture/