Koupelna má být místem relaxace. Voňavé bylinky osvěží vzduch a zápachu bude konec

Koupelna je jedním z míst v bytě, ve kterých často zápolíme se zápachem. Na vině bývá špatné větrání a vlhko, přítomnost bakterií nebo zanesený odpad. Primární je samozřejmě pravidelný úklid. Svěží vůni si ale koupelna uchová pouze po krátkou dobu. Připravte si jednoduché osvěžovače vzduchu z domácích ingrediencí a bylinek. Jaké to jsou?

Levandule vzduch spolehlivě osvěží

Středomořská bylinka je plná silic. Éterický olej z levandule nejen stimuluje nervovou soustavu a působí na tělo relaxačně, ale perfektně provoní prostor. Nejvhodnější je levandule v sušené podobě, která vám však v koupelně patrně příliš dlouho nevydrží. Vyzkoušejte proto spíše éterický olejíček. Kápněte jednu až dvě kapky do malé misky, použít lze třeba i víčko od krému nebo od pěny na holení. Pokud využijete sušenou levanduli, naplňte ji do malých látkových pytlíčků. Vhodně zvolená barevná kombinace látky může vkusně doplnit interiér koupelny. Levandulové sáčky využijete i jako repelentní přípravek proti šatním molům. Zavěste sáčky na ramínka nebo je vložte mezi svetry.

Zdroj obrázku: Pixabay

Osvěžující sprej z levandule si připravíte velice snadno a navíc ho využijete i v jiných místnostech. Budete potřebovat lahvičku s rozprašovačem, čtvrt šálku sušených květů, éterický olej a sklenici vody. Svařte květy s vodou, nechte vychladnout a do této směsi přidejte několik kapek levandulového oleje. Důkladně potřepejte a přeceďte do lahvičky a hotovo. Osvěžte si vzduch třeba v ložnici před spaním nebo přebijte zápach v koupelně nebo na toaletě.

Zdroj obrázku: Pixabay

Koření a jedlá soda

Badyán spolu se skořicí mají antibakteriální účinky. Vložte celou skořici a dvě badyánové hvězdičky do misek nebo víček a umístěte je v koupelně. Na odpady použijte roztok z citrónové šťávy, jedlé sody a vody. Připravenou směsí zalijte odpad a nechte půl hodiny působit. Navíc s přípravkem můžete otřít i plochy umyvadla, vany a baterií.