Kouření v restauracích? Anebo nebo ne?

By: Andrew Magill

Znáte to, když si večer chcete sednout s kamarády do restaurace, dát si něco dobrého k jídlu, lahodnou kávu, něco na pití a dobře si popovídat. Máte dobrou náladu, a když otevřete dveře, tak první co se na vás vrhne je velké mlha cigaretového kouře. Máte stále chuť vejít dovnitř?

Co kouření v restauraci znamená pro nekuřáka?

Závan cigaretového kouře odradí nejednoho nekuřáka. Lidé, kteří nekouří, nejsou zvyklí na kouř z cigaret a mnohdy jim to vadí, protože musí dýchat ten hnusný vzduch, který je pro lidské zdraví daleko nezdravější, než kdyby lidé kouřili sami.

Kromě toho mnoha lidem z tohoto kouře začnou slzet oči anebo aspoň zčervenají a nepříjemně dřou. Navíc kouř nemá zrovna příjemnou vůni, takže ze zakouřené hospody přijdete domů s nepříjemným pachem a musíte všechno nechat vyvětrat, abyste ten puch neměli ani uvnitř domu a pak vše znovu vyprat.

Co zákaz kouření v restauracích znamená pro kuřáka?

Zase na druhou stranu, když se na to podíváme z pohledu muže kuřáka, tak ho také nepotěší, když bude muset kvůli každé cigaretě otravovat své okolí, aby ho pustilo ven, kde musí mrznout. Samozřejmě, že mu to znepříjemní večer stejně tak, jako když nekuřák musí sedět v nezdravém a páchnoucím prostředí.

Proč restaurace bojkotují zákaz kouření?

Pravdou je, že lidí, kteří si večer zpříjemňují s cigaretou v ruce je daleko větší množství, a jelikož se restaurace bojí, že když cigarety uvnitř zakážou, tak jejich zákazníci utečou do těch restaurací, kde kouřit může, tak nezbývá nic jiného, než se přizpůsobit většině.

Avšak existují restaurace, které se snaží udělat jisté kompromisy, tím že buďto vytváří oddělené místnosti pro kuřáky a nekuřáky anebo se snaží udělat takové odvětrávání, aby nepříjemný kouř neobtěžoval lidi, kteří nekouří.

Jak to mohu sám změnit?

Sám člověk dnes neudělá asi nic. A pokud zákon nepřikáže zákaz kouření ve všech restauracích, tak my si můžete tak akorát vybrat restaurace, kde se nekouří anebo si sedat do oddělených místností. Anebo můžeme večírek udělat u sebe doma a dokonce ušetříme, avšak přinese nám to více práce. Pak už záleží jen na vás, jestli se přizpůsobíte anebo jestli si zvolíte vlastní cestu boje proti cigaretám.

Kouření v restauracích je pro nekuřáky strašně nepříjemné, avšak lidé, kteří kouří, si zase nedokážou představit, že by museli kvůli každé cigaretě chodit ven. Tak na čí stranu se přiklonit?