Ryzovy Olej1

Král mezi oleji: rýžový olej zažívá velký comeback, výživoví poradci jásají

Rýžový olej byl kdysi velmi populární, ale postupem času ho vytlačily jiné druhy. Nyní se ovšem dostává znovu do povědomí lidí po celém světě, kteří objevují jeho jedinečné vlastnosti. Lisuje se z vnějších slupek, které obalují jednotlivá semena rýže. Charakteristický je svou jemnou chutí a tím, že je skvělý pro vysokoteplotní metody vaření (např. hluboké smažení). Kromě toho je velmi zdravý, takže pokud hledáte zdravější varianty do svého jídelníčku, vyzkoušejte ho.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč je tak zdravý?

Rýžový olej se skládá až z 90 procent z nenasycených mastných kyselin (EFA). Ty jsou známé tím, že snižují hladinu špatného LDL cholesterolu a triglyceridů a zabraňují ateroskleróze a srdečním onemocněním. Jedná se o jeden z nejbohatších rostlinných zdrojů omega-3 mastných kyselin, které zpomalují proces stárnutí buněk. Dokonce se jedná o lepší zdroj těchto složek než lněný olej.

Mezi další velmi zdravé oleje patří samozřejmě také olivový, konopný, lněný nebo dýňový. Co vám mohou tyto produkty přinést? Všechny mají protizánětlivé účinky díky skvělému poměru omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin. Stejně dobře bojují proti kvasinkám typu Candida a dalším. Pozitivní vliv mají také na pokožku. Skvělý je na to především kokosový nebo konopný olej, který si můžete pravidelně vtírat do pokožky.

Zdroj obrázku: Freepik

Doplňte si řadu vitamínů přírodním způsobem

Většina lidí vůbec netuší, jaké vitamíny by měli doplňovat, aby jejich tělu nic nechybělo. Výše uvedené zdravé tuky pomáhají vstřebávat hlavně vitamíny A, D, E a K. Zároveň obsahují řadu minerálních látek, které lidské tělo potřebuje pro správné fungování. Konopný olej obsahuje velké množství a spektrum vitamínu B (B1, B2, B3 a B6), zinek, železo, magnesium a mnoho dalšího. Ať zvolíte pro svůj jídelníček jakýkoli z nich, neuděláte s ním chybu.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/rice-bran-oil