Krásná řezaná kytice rozveselí každý domov. Díky těmto trikům vydrží svěží déle

Kytice řezaných květin je ozdobou každého domu. Při přijetí takového daru je nutné se o ně řádně postarat, aby byly řezané květiny potěchou pro oko co nejdéle. Pokud chcete, aby takto květiny vydržely po delší dobu, nespoléhejte pouze na vázu s vodou. Proč sáhnout po cukru či zápalce?

Voda

Často se říká, že život řezaných květin může prodloužit dešťová voda. Samozřejmě ale také stačí obyčejná voda z vodovodu. Je však důležité, aby nebyla ani příliš teplá, ani příliš studená. K zalévání je nejlepší převařená voda, protože je v ní méně vápníku. Ideální je také nechat takovou vodu odstát několik hodin, přebytečný chlór se částečně vypaří. Na co jiného nezapomínat? Je nutné měnit vodu denně, to zaručuje čerstvost řezaných květin. Rozhodující je také množství vody v nádobě, růže potřebují mnohem více vody a například tulipány by měly být ponořeny pouze na několik centimetrů.

Spolehlivé triky

Často při nákupu řezaných květin dostaneme sáček se směsí, která udržuje květiny déle čerstvé. Místo takové směsi lze do vázy nasypat čajovou lžičku cukru (např. u tulipánů) či soli (např. u kamélií). Růžím naopak pomůže kousek aspirinu. Květiny s dřevitými stonky (např. růže) by měly být po oříznutí ponořeny do vroucí vody po dobu dvou minut. Pokud začínají ve váze uvadat tulipány, propíchněte stonek na několika místech. Nejen, že se tulipány „nadechnou“, ale lépe absorbují vodu.

Zdroj obrázku: Freepik

Umístění

Lokalita má klíčový vliv na život řezaných květin. Pozor dávejte na slunná místa a velký průvan. Je-li to možné, květiny neumisťujte vedle mísy s ovocem. Ethylen, který vylučují, způsobuje, že rostliny uvadají rychleji.

Jak květiny oživit?

Pokud i přes veškeré úsilí květiny ve váze rychle uvadají, ponořte je na několik hodin do studené vody. Díky ní se květiny oživí a opět „ztuční“. Pokud je váš dům příliš suchý, zabalte je do mokrého ručníku a přeneste na noc do chladné místnosti. Nezapomínejte také na každodenní kropení, tomu se naopak vyhněte například u tulipánů.

Zdroj: https://www.marthastewart.com/1539442/tips-prolong-life-fresh-cut-flowers