Krásně měkoučké a provoněné prádlo? Vyrobte si doma vlastní aviváž!

Milujete měkounké ložní prádlo? Rádi se utíráte do navoněných ručníků? Rádi byste používali aviváž, ale odrazuje vás množství chemikálií obsažených v prodávaných výrobcích? Není nic snazšího než se inspirovat našimi tipy na výrobu domácí aviváže bez použití chemikálií, zato s vůní podle vaší preference. Jak na to?

1.     Aviváž z kondicionéru

Jednou z možností je vyrobit domácí aviváž za použití kondicionéru na vlasy. Pro výrobu budete potřebovat:

  • 400 ml kondicionéru na vlasy;
  • 1 l bílého jablečného octa.

Do velké misky nalijte kondicionér a přidejte jablečný ocet, promíchejte. Výslednou směs přelijte do uzavíratelné nádoby, můžete použít prázdnou plastovou láhev od kupované aviváže nebo čistícího prostředku. Při praní odměřte standardní odměrku jako při použití kupované aviváže.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

2.     Aviváž s éterickými oleji

Aviváž si můžete vyrobit také za pomocí éterických olejů, příjemnou vůni si zvolíte podle sebe, ale velmi vhodné jsou éterické oleje na bázi pomeranče nebo citronu. Citron má navíc dezinfekční účinky a vyniká dlouhotrvající svěžestí. Kromě citrusových vůní je možné použít také růžové oleje nebo mátové. Na tuto aviváž budete potřebovat:

  • 6 hrnků bílého octa;
  • 1 hrnek jedlé sody;
  • 30 kapek éterického oleje dle vašeho výběru.

Ocet smíchejte s éterickým olejem v prázdné lahvi a přidejte jedlou sodu. Směs začne bublat, ale počkejte až vznikne jednotná směs. Vytvořenou aviváž přelijte do lahve jako v předchozím případě.

3.     Aviváž s levandulovým olejem

Chcete si užít noc jako při dovolené v Provence? Rozhodně si vyrobte aviváž s levandulovým aroma. Levandulový éterický olej příjemně voní, působí také pro uvolnění a léčbu bolestí hlavy. Na výrobu této aviváže budete potřebovat:

  • ½ kg hrubé soli;
  • 150 g jedlé sody;
  • 30 kapek levandulového éterického oleje.

Veškeré ingredience pořádně promíchejte, musí být dokonale promíseny. Uložte v uzavíratelné láhvi. Při oplachu vložte dvě polévkové lžíce do zásobníku pračky.