Krásné nehty jsou vizitkou každé ženy, jejich vzhled však může odhalit vážnou nemoc

S křehkými a lámavými nehty se potýká spousta žen. Zejména pokud myjete nádobí ručně, pracujete na zahrádce nebo vám chybí vitamíny, s lámavými nehty nejspíš máte problém. Posílit se naštěstí dají několika prostředky a způsoby. Základem je pravidelná péče po celý rok a přizpůsobení kosmetických přípravků ročnímu období.

Chraňte se před slunečním zářením

V létě je dobré sáhnout po krémech s vysokým UV indexem, které pokožku ochrání před slunečním zářením. V zimě zase volte hutnější krémy nebo oleje a před každým pobytem venku si nasazujte rukavice. Každý den navíc nehty hydratujte. Postačí k tomu váš oblíbený krém, který vetřete do nehtových lůžek a jemně je promasírujete. Použít můžete i rostlinný olej, nebo dokonce sádlo.

Zdroj obrázku: Freepik

K pevným nehtům vám pomůže i vhodná strava. Především se soustřeďte na potraviny, které obsahují hodně vitamínu A, H, B a také spoustu hořčíku, železa a vápníku. Tyto nezbytné vitamíny a minerály najdete například v mléčných výrobcích, ve vejcích, v rybách, játrech, špenátu, banánech, mrkvi, rajčatech, bramborách, vlašských ořeších, česneku, červené řepě a zelí.

Mohou značit zdravotní problém

Nehty také často odráží zdravotní stav člověka. Lámavé, třepivé a skvrnité nehty mohou být příznakem toho, že s tělem není něco v pořádku. Věnujte pozornost jejich celkovému stavu, zejména se soustřeďte na to, zda na nich nejsou vidět malé bílé skvrnky nebo vodorovné rýhy. To většinou značí nedostatek vitamínů a hormonální poruchy.

Zdroj obrázku: Freepik

Svislé rýhy naopak mohou značit kožní choroby, například atopický ekzém, alopecii nebo psoriázu. Hodně nám může prozradit i barva nehtů. Pokud jsou přirozeně bledé, bývá to příznakem anémie nebo kardiovaskulárních chorob. Žlutá barva značí mykózu a zarudnutí může být příznakem hniloby. V takovém případě se snažte nejprve odstranit příčinu tohoto stavu či případné onemocnění, než se pustíte do vnější péče o své nehty.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/split-nail#causes