Cistit Sperky1

Krásný šperk dodá každé ženě kouzlo. O jeho bezchybný vzhled je třeba umět pečovat

Náušnice, náhrdelníky a prsteny nám přidávají na kráse, ale pouze tehdy, když samy vypadají bezvadně. Poradíme, jak se o ně starat, aby šperky vždy vypadaly perfektně.

Hadřík a kartáček

Jedná se o základní příslušenství pro čištění šperků. Výrobky ze zlata nebo stříbra, zdobené drahými kameny nebo polodrahokamy, obvykle stačí přeleštit měkkým hadříkem. Pomocí zubního kartáčku pak jen odstraňte zbytky mýdla a další nečistoty, které se hromadí kolem kamenů. Nepoužívejte na čištění zubní pasty, protože sloučeniny fluoru a chloru mohou poškodit drahokamy.

Zdroj obrázku: Freepik

Cibule obnoví záři zlata

Pokud potřete zlaté šperky cibulovou šťávou, citronovou šťávou nebo jablečným octem, získáte opět jejich původní lesk a jas. Nechte šťávu dobře zaschnout a poté je vyleštěte měkkým hadříkem. Nečistoty snadno odstraníte namáčením šperků do perlivé vody a přidáním prášku do pečiva. Smíchejte sklenici vody se lžící prášku a vložte do ní zlato. Nechte hodinu působit, poté důkladně osušte papírovou utěrkou. Můžete také namočit vatový tampon nebo měkký zubní kartáček do minerální vody sycené oxidem uhličitým, posypat jej práškem do pečiva a jemně očistit špinavá nebo zašlá místa. Poté opláchněte ve vodě a důkladně osušte.

Mýdlo pro matné perly

Perly časem ztrácejí lesk. Zvlášť když místo nošení leží v krabici. Obnovte jejich lesk koupelí v mýdlové vodě. Přidejte 2 lžíce tekutého mýdla do misky s vodou, promíchejte, vložte perly a omyjte je jemným hadříkem. Poté opláchněte ve studené vodě a důkladně otřete. Stejným způsobem můžete čistit i jantarové výrobky. Po umytí je vždy dobře vyleštěte hadříkem.

Zdroj obrázku: Freepik

Aspirin vyčistí stříbro

Prsteny a další stříbrné předměty s hladkým povrchem lze snadno čistit pastou z jedlé sody a trochy vody. Horší je to s řetízky. Ty mají malá očka, ve kterých se hromadí nečistoty, jež se nedají jen tak snadno odstranit. S aspirinem to ale zvládnete. Velkou šumivou tabletu nebo dvě malé rozpusťte ve sklenici vlažné vody a vložte do ní řetízky. Nechte působit 10–15 minut, poté opláchněte a osušte. Pokud tmavý povlak zcela nezmizí, ošetření opakujte.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/tips/a25736/how-to-clean-jewelry/