Rostlinna Mleka

Kravské mléko lze nahradit rostlinnými variantami, které dodají tělu mnoho důležitých živin

Kravské mléko může spoustě lidem způsobovat žaludeční problémy, ale nejen ty. Výjimkou nejsou ani bolesti kloubů nebo problémy s játry. Kravské mléko ale není jediné, které si můžete zakoupit v obchodě. Existují sice o něco dražší, zato ale zdravotně vyváženější varianty, které stojí za to vyzkoušet.

Rostlinná mléka se těší čím dál větší oblibě

Jedním z alternativních mlék je sójové. Můžete ho pít například během menopauzy, protože obsahuje fytoestrogeny, což jsou ekvivalenty ženských hormonů v rostlinné podobě. Sójové mléko mohou pít také diabetici, protože neobsahuje cukr, mohou se tak vyhnout velkým výkyvům hladiny glukózy v krvi.

Zdroj obrázku: Freepik

Dalším mlékem je mandlové. To si můžete v pohodlí domova vyrobit sami, protože k němu nepotřebujete mnoho surovin. Postačí mandle a obyčejná voda, na konci můžete přidat také třtinový cukr, ale není to podmínkou. Mandlové mléko bude plné vápníku, hodí se tak pro lidi, kteří mají problémy s kostmi nebo klouby. Doplní také železo, jehož nedostatek způsobuje anémii.

Rostlinná mléka stojí sice více peněz, ale šetříte své zdraví

Mnoho lidí si rostlinná mléka nekupuje, protože jsou podstatně dražší než kravské. Kdykoliv půjdete do obchodu se zdravou výživou, podivíte se nad jejich cenami. Stojí to ale za to, zvlášť pokud chcete něco udělat pro své zdraví. Mezi další patří rýžové mléko, to se hodí pro osoby, které jsou často ve stresu a padají do depresí. Je plné vitaminu B, který je potřebný pro správné fungování nervového systému.

Zdroj obrázku: Freepik

Ovesné mléko je vhodné pro ty, kteří trpí často na zácpy a nemají rádi zeleninu, která je plná vlákniny. Ta je potřeba k tomu, aby trávení fungovalo správně. Ovesné mléko pokryje asi 30 % denní dávky vlákniny, pokud si dáte jednu sklenici. Je plné také vitaminu A, kterého dostanete do těla až 10 %. Ať se rozhodnete jakkoli, všechny druhy mlék si můžete vyrobit doma, jen je potřeba mít kvalitní kuchyňské vybavení.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/best-milk-substitutes