Kravské mléko lze snadno nahradit rostlinnou variantou. Každý druh ovšem nabízí jiné benefity

Mléko je základní potravinou, ovšem existuje mnoho debat, které mají na tento bílý nápoj negativní názor. U některých z nás se vyskytuje alergie na laktózu nebo bílkovinu kravského mléka. Proto je lepší se v takových situacích mléku raději vyhnout a dopřát si mléko rostlinné. Jaké přesně?

Sójové mléko

Svým obsahem, tedy bílkovinami a vápníkem, je podobné kravskému mléku. Mimo to obsahuje isoflavony zmírňující příznaky menopauzy a chrání před rakovinou, osteoporózou a aterosklerózou. Pokud si sójové mléko dopřejete každý den, snížíte hladinu triglyceridů a špatného cholesterolu v krvi. Vypijte přibližně jednu sklenici mléka denně. Na pozoru by ale měli být lidé, kteří mají potíže se štítnou žlázou.

Zdroj obrázku: Freepik

Lískové mléko

Mléko z lískových ořechů se doporučuje lidem, kteří mají potíže s nervovým systémem. Obsahuje totiž značné množství vitamínu B, ale také hořčík. Dále zlepšuje paměť, zmírňuje stres a předchází depresím. Pokud patříte mezi lidi, kteří žijí ve shonu a stresu, neváhejte s lískovým mlékem.

Mandlové mléko

Mandlové mléko je lahodné, ořechové a jemné. Je dobré do kávy, ale i jako základ pro buchty, vločky a jiné sladké pečivo. Obsahuje mastné mononenasycené kyseliny, které podpoří zdraví srdce. Obsahuje značné množství vitamínu E, hořčík, draslík a vápník. Mandlové mléko se doporučuje lidem se zvýšeným rizikem infarktu a s diabetem. Jedna sklenice mandlového mléka obsahuje 85 kalorií, takže bude vhodné i pro lidi držící dietu.

Zdroj obrázku: Freepik

Rýžové mléko

Rýžové mléko doporučujeme připravovat z hnědé rýže. Obsahuje totiž mnohem více výživových hodnot, a to přibližně třikrát víc sacharidů než kravské mléko. Bohužel ale nedodá vápník ani nasycené tuky a také má méně bílkovin. Takže pro lidi, kteří drží dietu s nízkým obsahem bílkovin, bude rýžové mléko ideální. To jsou například ti, kteří mají potíže s ledvinami.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/best-milk-substitutes