Křečové žíly trápí velké procento žen. Na vině bývá genetika, riziko jde ale snížit

Křečové žíly na nohou jsou prodloužené a rozšířené žíly, které mají velmi bolestivý průběh. Tendence k tvorbě křečových žil se projevuje hlavně žilami na nohou. Existuje několik teorií vysvětlujících tvorbu křečových žil, ale hlavní příčinou bývají většinou genetické predispozice.

Rizikové faktory

Kromě genetických faktorů existují i ​​vnější faktory, které mohou urychlit tvorbu křečových žil. Nejčastějšími jsou dlouhodobé stání, většinou související s prací, dlouhodobá námaha při vysoké teplotě, zranění v minulosti a operace nohou, nadváha a obezita, zvedání zátěže, těhotenství. Kromě toho se riziko křečových žil může zvyšovat i věkem.

Nejčastější příčinou však zůstávají genetické predispozice. Geneticky determinované abnormality žilních chlopní bývají nejčastější příčinou. Souviset však mohou i poruchy na stěnách žil, oslabené stěny nebo zvýšená náchylnost k napínání. Krev místo aby proudila z povrchového do hlubokého systému a směrem k srdci, v důsledku abnormalit v chlopních vstupuje do povrchového systému a nadměrně napíná a přetěžuje žíly.

Zdroj obrázku: Freepik

Prevence před křečovými žilami

I když byste si rádi vyléčili křečové žíly sami doma, bohužel tento způsob není možný. Použitím preventivních opatření proti křečovým žilám však můžete snížit riziko jejich výskytu. Takže jako součást prevence se vyhněte dlouhému stání na nohou, nepřekládejte si nohu přes nohu, když sedíte, neseďte si na nohou, často odpočívejte se zdviženýma nohama, vyhýbejte se nošení těsného oblečení a vzdejte se nošení bot na vysokém podpatku.

Také vám pomůže, když budete nosit kompresní kolenní punčochy nebo ponožky, nenoste však ponožky se silnými gumami, vyhýbejte se zvedání těžkého závaží, nedávejte si dlouhé, horké koupele, vyhýbejte se alkoholu a hlavně si dávejte pozor na svoji váhu. Pokud máte sedavé zaměstnání, snažte se dělat přestávky co nejčastěji, abyste si nohy natáhli a nezůstávali v jedné statické poloze.

Zdroj: https://www.edp24.co.uk/lifestyle/how-to-treat-varicose-veins-norfolk-9119606