fresh-sliced-watermelon-wooden-background

Kromě vody podpoří správnou hydrataci také ovoce a zelenina

Léto je časem dovolených, výletů a relaxace. Zároveň je třeba se připravit na horké dny, kdy teplota často přesahuje 30 °C a stoupá tedy k tropickým hodnotám. V tomto případě je třeba striktně dodržovat pitný režim, aby tělo nebylo dehydrované. Kromě vody lze tekutiny doplnit také konzumací vhodného ovoce či zeleniny. Které byste měli zvolit?

Denně je třeba vypít minimálně 2,5 litru tekutin

V době panujících horkých dnů je nutné dbát na pravidelné doplňování tekutin. V opačném případě člověk riskuje dehydrataci, bolesti hlavy, přehřátí a úpal. Někdo dokonce z horka může zkolabovat. Na vině většinou bývá právě nedostatek tekutin. Náchylní jsou k tomu hlavně starší lidé nebo děti, kteří často nemají vůbec pocit žízně. Denně je v létě nutné vypít minimálně 2,5 litru vody, v tropické dny i více.

Zdroj obrázku: Freepik

Voda v zelenině

Kromě tekutin v podobě kohoutkové vody, bylinných čajů a minerálek je možné dodat tělu tekutiny i konzumací ovoce a zeleniny. Třeba takové okurky jsou složeny z větší části právě z vody, proto nejsou vůbec kalorické. Jsou skvělým zdrojem vitamínu K, A, draslíku a hořčíku. Takže kromě vody tělu dodají i minerály, které odejdou z těla formou potu.

Tak jako okurky mají dostatek vody i cukety. Lze z nich připravit chutný zeleninový salát, když je smícháte s nakrájenými rajčaty a paprikami. Salát vás osvěží a dodá tekutiny, minerály i vitamíny.

Voda v ovoci

Také ovoce je bohaté na vodu. Týká se to například melounů. Ty jsou výborné pro dodání tekutin do organismu. Najdete v nich také vitamíny C, A a skupinu B, z minerálů draslík, mangan a hořčík. Vodu obsahují také jahody a broskve. V létě osvěží i citrusové plody – pomeranče či grapefruity. Zároveň jsou bohaté na vitamín C, což je výborný antioxidant, který pomáhá bojovat proti volným radikálům a zlepšuje obranyschopnost organismu.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/foods-high-in-water, https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-vitamin-c/art-20363932, https://www.healthline.com/nutrition/zucchini-benefits, https://www.webmd.com/food-recipes/cucumber-health-benefits, https://www.healthline.com/health/beat-the-heat, https://jacksonhealth.org/blog/2016-07-15-summer-hydration/