Kurkuma: jedinečné koření i zázračný lék. Navrátí trávení do rovnováhy a pomůže zhubnout

Kurkuma patří mezi koření, které se často v naší kuchyni nevyužívá. Je oblíbená nejen pro svou chuť, ale slouží i jako přírodní barvivo. Kurkuma si ještě nenašla místo ve všech domácnostech, ale lidé jí pomalu přicházejí na chuť. Její vlastnosti jsou dobré pro lidský organismus, a proto by se na ni nemělo zapomínat. A jak naše tělo dokáže kurkuma ovlivnit?

Kurkumu znají především v čínské medicíně

Kurkuma se vyskytuje především v oblastech Asie, kde jsou tropy. Existuje mnoho odrůd tohoto koření. Kurkuma se používá v potravinářském, textilním i farmaceutickém průmyslu. Pro své zajímavé květy se využívá také jako okrasná rostlina, ale pouze některé její druhy. Při vaření se zatím používá jen krátce. Její léčivé účinky ale tradiční čínská medicína zná již několik tisíc let.

Zdroj obrázku: Freepik

Je to přírodní lék na záněty, vředy, ale poradí si také s menstruačními bolestmi nebo žaludečními potížemi. Oddenek kurkumy je sice nenápadný, pokrytý hnědou kůrou, vnitřek koření je ale oranžový, za což může látka kurkumin. Ona má ten léčivý účinek, který je tolik ceněný.

Jak kurkumin působí?

Kurkuma jako koření má velký vliv na náš trávicí systém. Pokud si ji budete přidávat do pokrmů, zlepšíte si stav svého žaludku a díky ní se budete cítit mnohem lépe. Při pravidelném používání se můžete zbavit zánětů žaludku i dalších potíží se zažíváním. Kurkuma může ulevit i vašim játrům. Koření je plné vitaminů, například skupiny B.

Kurkuma vám pomůže zhubnout. Urychluje metabolismus, a tím pádem vám hubnutí půjde snadněji. I když jsou její účinky skvělé, nesmíte to s ní přehánět. V případě, že ji budete konzumovat příliš, se může objevit otrava, můžete trpět nevolnostmi. Proto se raději poraďte se svým lékařem, jestli si nejste jisti, zda můžete kurkumu jíst.

Zdroj: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-662/turmeric