Selection Comptex Carbohydrates Sources Wood

Kvalitní sacharidy jsou důležité i při dietě. Jednoduchý test prozradí, kolik sacharidů tělo potřebuje

Každé tělo je nastavené jinak, jinak funguje a také každé potřebuje jiný druh sportu. Vždy je ale důležité doplňovat chybějící živiny, vitaminy a minerály, které nutně potřebuje. Každá potravina obsahuje určitý poměr bílkovin, sacharidů a tuků a podle toho byste si měli skládat jídelníček každý den. Pro každého totiž není vhodné konzumovat vyšší obsah sacharidů, u někoho jsou zase špatně tuky.

Sacharidy jsou zdrojem energie, ve stravě chybět nesmí

Pokud se chystáme zhubnout několik kilogramů, ani tak bychom neměli sacharidy vynechávat. Můžete jejich konzumaci ale hodně omezit, a tím se dostat do formy stravování, které se říká low carb – nízkosacharidové. Pokud si myslíte, že se obejdete bez sacharidů úplně, můžete vyzkoušet ketonovou dietu. Do té se ale nikdy nepouštějte bez předchozí konzultace s lékařem.

Sacharidy by měly tvořit asi 50–65 % naší stravy. Záleží ale velmi na našich genech, které určí, jak se sacharidy na naší postavě podepíší. Jestli chcete vědět, jak budete sacharidy trávit, můžete si udělat jednoduchý test, podle kterého budete vědět, na čem jste. Test přitom trvá jen půl minuty. Cracker test si dejte do úst, poté zapněte časovač a začněte vycucávat sušenku. Časovač vypněte, až ucítíte v ústech změnu chuti.

Zdroj obrázku: Freepik

Čím méně času uplynulo, tím více enzymu se nachází ve slinách

Počet sacharidů záleží na tom, kolik enzymu, který štěpí sacharidy, můžete najít ve slinách. Čím vyšší bude jeho koncentrace, tím více sacharidů si můžete dopřát, aniž byste museli mít výčitky, že jste snědli něco nezdravého. V tomto případě ale mluvíme o dobrých sacharidech, které se nacházejí v celozrnném pečivu a těstovinách a najdete je také v krupici, luštěninách nebo ovoci.

I se sacharidy ale můžete zhubnout. Stačí mít výdej větší než příjem kalorií, a přitom můžete konzumovat sacharidy, tuky i bílkoviny. Důležitý je správný poměr živin, a pokud přidáte i sport a pravidelný pohyb, za několik týdnů budou viditelné výsledky. A občas si můžete dopřát i malinký zákusek nebo kousek kvalitní čokolády.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/carbohydrates/art-20045705