sleep-1209288_1920

Kvalitní spánek – podpora imunity, která je zdarma

Hledáte s příchodem času podzimních viróz něco, co by snadno a levně podpořilo váš imunitní systém? To pravé řešení máte každý den přímo před sebou: úkol, pořádně se na další den vyspat.

Hlavní přínosy dobrého spánku

  • Podpora správných imunitních reakcí organismu.
  • Svěží vzhled a pomalejší stárnutí.
  • Snadnější udržení adekvátní tělesné hmotnosti.
  • Dostatek energie a lepší zvládání stresových situací.

Máte-li dostatek kvalitního spánku, budete to na sobě vidět vy a uvidí to na vás i ostatní. Zároveň se budete dobře cítit a z dlouhodobého hlediska oceníte především zdravotní benefity spánku – budete lépe odolávat infekcím nebo se s nimi alespoň snadněji vypořádávat.

Jak dlouho a jak dobře spíte

Hlavním parametrem kvalitního spánku je jeho délka – platí sice, že jeho potřeba je individuální, neměla by ale příliš vybočovat z rozmezí 6 – 9 hodin. Pokud potřebujete spát déle, hledejte příčinu nadměrné únavy v nevhodném životním stylu (příliš náročná fyzická aktivita) nebo ve skrytém zdravotním problému. Výrazně kratší doba spánku zase nemusí být dostatečná pro nezbytnou regeneraci. Kvalitní spánek by neměl být také příliš přerušovaný – jestliže se v noci často budíte nebo velmi obtížně usínáte, bude třeba opět hledat příčinu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Aby se vám dobře spalo

Mnohdy stačí dodržet několik jednoduchých pravidel a váš spánek bude hned lepší. Například alkohol před spaním není ten nejlepší nápad. Ikdyž se vám může zdát, že po něm lépe usínáte, nejedná se o žádný zdravý rituál. Zkuste raději šálek meduňkového čaje, který vám přinese vítané uklidnění a uvolnění. S jinými bylinkami buďte ale opatrní. Stejně, jako nápoje s obsahem kofeinu, by mohly mít účinek spíše povzbuzující, což není před spaním žádoucí. Vyvarujte se také příliš plného žaludku. Tělo má během spánku především regenerovat, ne trávit. Dobře usínat se vám ale naopak nebude ani s kručícím žaludkem. Lehká večeře alespoň 2 hodiny před spaním je optimálním řešením. Pozornost věnujte i matraci, na které spíte a  pokud je to potřeba, vyměňte ji za novou. Zkuste si také ke spánku vytvořit příjemné prostředí – útulná a dobře větraná ložnice vás do říše snů přenese snadněji a bude se vám v ní také ráno hezky probouzet.