Beautiful Young Woman Stretching Bed After Wake Up

Kvalitní spánek zaručí zdravá a vyvážená večeře

Dostatečné množství spánku znamená, že tělo je schopné fungovat správným způsobem. Chcete-li spát celou noc, měli byste vědět, jaká večeře k tomu přispěje. Nabízíme tipy, po jakém jídle večer sáhnout.

Více než třetina lidí špatně spí

Během spánku dochází k regeneraci, snižuje se stres, obnovuje se energie. Tento fyziologický proces ovlivňuje hormonální rovnováhu, nervový a imunitní systém, paměť, koncentraci, náladu, tělesnou hmotnost a pohodu. Nedostatek spánku a jeho špatná kvalita a neustálé probouzení jsou problémy, které byste měli konzultovat s odborníkem. Spánková deprivace přispívá k výskytu cukrovky, obezity, kardiovaskulárních onemocnění včetně hypertenze, deprese a demence. Nespavost postihuje stále více lidí, trpí jí asi 35 % populace. Jak podpořit kvalitní noční odpočinek?

Zdroj obrázku: Freepik

Volte správnou stravu

Kvalita spánku závisí na životním stylu a stravě. Důležitá je snadno stravitelná večeře. Můžete sáhnout po teplých pokrmech se sacharidy, vyvarujte se ale nezdravých potravin, mastných a smažených potravin a klobás. Kromě sacharidů, vlákniny, bílkovin a vitamínů B jsou důležité omega-3 kyseliny, vitamín C a E a hořčík. Proto můžete jíst mléčné výrobky, libové maso a tučné ryby. Černý čaj a káva obsahují kofein, proto je k večeři nepijte. Vzdejte se také alkoholu a cigaret.

Pomáhá vitamín B6 a hořčík

Melatonin, hormon produkovaný epifýzou, je zodpovědný za pocit ospalosti. Tryptofan přispívá k jeho tvorbě. Tuto aminokyselinu ale tělo nevyrábí, takže mu ji musíte dodat v jídle. Sáhněte proto nejenom po výše zmíněném, ale také po špenátu, banánech, dýňových semínkách, oříšcích, vejcích, luštěninách. Stojí za to jíst večer lososa, makrelu, kuřecí prsa, dietní párky a tvaroh. Na talíři nesmí chybět zelenina, doporučují se okurky a rajčata. Snadno stravitelnou večeři tvoří sendviče s humusem vyrobeným z cizrny. Je zdrojem vitamínu B6, který pomáhá k hlubokému spánku. Kromě toho se doporučuje jíst ovesné vločky. Obsahují hořčík podporující usínání. Dobré jsou i bylinkové čaje, například heřmánek a máta.

Zdroj: https://www.sclhealth.org/blog/2018/09/the-benefits-of-getting-a-full-night-sleep/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5449130/, https://www.healthline.com/nutrition/9-foods-to-help-you-sleep, https://www.nccih.nih.gov/health/melatonin-what-you-need-to-know