Beautiful Nail Art Presentation

Lak na nehty může způsobit zdravotní problémy. V těchto případech je lepší se manikúry vzdát

Nalakované nebo nalepené nehty jsou pro mnoho žen jednoduše „must have“, nehledí proto na zdravotní obtíže. Jednotlivé nehty mají upravené vrstvou laku, případně využívají odolnějšího hybridního provedení. Není divu, že jsou často kosmetické salony a nehtová studia v obležení, zejména před dovolenými, svátky nebo v době plesů a večírků. Jenže manikúra s lakovým ošetřením nehtů není pro každého a rozhodně by se neměla provádět bez rozmyslu. Existují situace, za kterých je lakování nehtů naprosto nevhodné nebo zdraví škodlivé. V jakých případech je lepší počkat, až se nehty uzdraví?

Onycholýza vlivem traumatu

Při pádu, nehodě, traumatu nebo infekci může dojít k oddělení nehtové ploténky od lůžka. Povětšinou se to týká pouze jednoho nehtu, který zbělá, zežloutne, zhnědne nebo zčerná. Onycholýza, jak se tomuto stavu říká, je doprovodným jevem i lupénky, alopecie nebo onemocnění štítné žlázy. V takových případech se lakovat nehty nesmí, aby se mohlo nehtové lůžko zregenerovat.

Při chronických mykózách

Při nákaze dermatofyty dochází k chronickému plísňovému onemocnění nehtů. Na vině mohou být též kvasinky nebo houby. Žluté okraje nehtů, ztluštění, lámavost nebo deformace i zápach jsou faktory, které poukazují na mykózu. Při tomto stavu je možné použít ve výjimečných případech speciální lak, vhodnější je ponechat nehty nenalakované, aby nedocházelo k většímu šíření mikroorganismů.

Zdroj obrázku: Freepik

Při alergiích na hybridní laky

V poslední době jsou v módě takzvané hybridní laky, které kombinují nejlepší vlastnosti běžných výrobků. Jsou vysoce odolné, proto jsou velmi populární, ale mohou být důvodem pro rozvoj alergií. Častými projevy jsou zarudnutí nebo svědění, v horším případě onycholýza, oddělování nehtových plotének od lůžka, ale také potíže s dýcháním. Při těchto netypických projevech je nutné okamžitě lak odstranit.

Při vitiligu i před operací

U hybridní manikúry je třeba obezřetnost při kožních onemocněních včetně vitiliga. Pacienti s touto chronickou poruchou si mohou lakovat nehty běžnými laky, hybridní nejsou vhodné vzhledem k použití UV lampy k zatvrdnutí laku, mohou se zhoršit projevy onemocnění. Současně se doporučuje odstranění všech typů laků z nehtů před operacemi s narkózou, protože pro měření kyslíku v krvi se používá přístroj, který se nasazuje na ukazováček. Vrstva laku může v takovém případě zkreslit výsledek měření.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/blog/a-look-at-the-effects-of-nail-polish-on-nail-health-and-safety-2019112118231