Zinek1

Lámavé nehty, únava a špatná paměť. Znamení, že tělu chybí jeden důležitý prvek

Teď se zamyslete! Padají vám vlasy, lámou se vám nehty, zapomínáte, cítíte se unavení a podráždění? Tyto příznaky a mnoho jiných mohou naznačovat, že vám v těle chybí důležitý prvek, a tím je zinek. Jedná se o běžný problém, který lze velmi jednoduše řešit. Popravdě řečeno, nedostatkem zinku trpí až třetina populace.

Jakou roli hraje zinek?

Zinek má nepostradatelný význam pro imunitní systém a metabolické procesy. Jedná se o prvek nezbytný pro regeneraci, růst a obnovu buněk. Je ideální pro obranu těla a jeho buněk před viry. Na druhou stranu křehké a lámavé nehty, padající vlasy a špatně se hojící rány mohou taktéž naznačit nedostatek zinku v těle. Pokud už jsou hladiny zinku v těle extrémně nízké, je možné ztratit čich i chuť.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zinek doplnit

Chcete-li svému tělu poskytnout správné množství zinku, nejlepší volbou nebudou chemické léky z lékárny, ale běžné potraviny s vysokým obsahem tohoto prvku. Kde je tedy možné zinek najít? Pokud jste vegetarián či vegan, jistě to budete mít těžší, protože zinek je hojně zastoupen ve vejcích, rybách, ústřicích, masu a vepřových játrech. V menší míře je zinek obsažen ve slunečnicových semínkách, dýňových semínkách, pšeničných klíčcích, otrubách, česneku a v cibuli.

Pokud nejíte maso ani jiné živočišné produkty, budete muset sáhnout po umělých doplňcích stravy. Doporučujeme, abyste se poradili v lékárně či s vaším ošetřujícím lékařem. A nemusíte se bát předávkování zinkem z běžných potravin. Tělo si s nadbytkem poradí.

Zdroj obrázku: Freepik

U chemického zinku dávejte pozor na dávkování. Pokud užijete více tablet zinku, jeho nadbytek může způsobit bolest břicha nebo můžete zvracet. Také je možné, že tělo bude mít potíže se vstřebáváním mědi kvůli nadměrnému množství zinku. Dávejte si tedy pozor a jezte pestrou stravu, abyste se vyhnuli těmto potížím.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/zinc