horse-3168576_1920

Lata Brandisová, jediná vítězka v historii Velké pardubické steeplechase

Pokud by se vytvářel katalog velkých žen v historii naší země, jistě by v něm neměla chybět ani tato mimořádná žena, která se dokázala prosadit v oblasti, která byla téměř výhradně doménou mužů – tedy v překážkovém jezdectví, a to na závodní úrovni.

Náročný dostih

Velká pardubická steeplechase, známá pod kratším názvem Velká pardubická, je překážkový dostih, který patří k nejtěžším na evropském kontinentu a běhá se již od roku 1874, přičemž samotná dostihová dráha je starší ještě téměř o dalších 20 let. Tento závod patří tedy zároveň k tradičním sportovním podnikům spojeným s naší zemí. Dráha měří 6900 metrů a nachází se na ní 31 překážek různého typu. K obtížnosti tratě přispívají také střídající se různé povrchy.

Nadějná jezdkyně

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Lata Brandisová se narodila v roce 1895 ve šlechtické rodině pocházející z Tyrolska. Už od dětství se věnovala koním a také jezdectví a navštěvovala dostihy. Nejprve se účastnila pouze dámských dostihů, ale s podporou svého bratrance z rodu Kinských začala systematicky trénovat a účastnit se i závodů, které bývaly ryze mužské. Problém byla její první přihláška na start Velké pardubické, protože v té době se tohoto závodu účastnili většinou armádní důstojníci, kteří nechtěli připustit, aby proti nim ve startovním poli stála žena. Nakonec ale s protesty neuspěli a Lata Brandisová se tak poprvé Velké pardubické zúčastnila v roce 1927, kdy ji jako první žena v historii tohoto dostihu také dokončila.

Vítězství na celé čáře

Osudným koněm se pro nadějnou jezdkyni stala polokrevná plavá klisna Norma, ze stájí Kinských. Byla to nejen vytrvalá a výborná skokanka, ale vyhovovalo jí také jemnější ženské vedení.

Přelomovým rokem pro obě, jezdkyni i klisnu, byl rok 1937. Latě bylo 42 let, Normě 10 a obě byly ve výborné kondici. Českoslovenští jezdci včetně Laty byli pod velkým tlakem, protože v těžké předválečné situaci, kdy se u nás křížily národní zájmy Čechů a Němců, bylo potřeba vítězství českého koně a jezdce. V 56. ročníku dostihu, který se konal dne 17. října, nastoupili nejlepší zástupci německého jezdeckého sportu, na startu bylo celkem 15 koní. Latě se nakonec vítězstvím podařil trojí český triumf, a to:

  • vítězství české jezdkyně
  • vítězství české klisny, a
  • vítězství koně patřícímu českému majiteli.

V cílové rovince ji nadšeným potleskem vítalo 40 tisíc přihlížejících diváků.

Dostih ve jménu paní Laty

V rámci dostihového festivalu, který Velká pardubická každoročně představuje, se běží několik závodů, kdy Velká pardubická pak představuje poslední, hlavní dostih dne. Jedním z rámcových dostihů, které se v tento den běží, je od roku 2015 také Cena Laty Brandisové, což je steeplechase crosscountry dostih v délce 4200 metrů.

Na další ženskou vítězku hlavního závodu dostihové závodiště v Pardubicích dosud čeká…