Acne 1606765 1920 (1)

Léčba akné syrovými bramborami je novým trendem TikToku, odborníci varují

Obsah sdílený na audiovizuální platformě TikTok je netradičními informacemi a tipy proslulý. V nedávné době se v rámci této aplikace rozšířil rozporuplný trend z oblasti péče o pleť – léčba akné nanášením kousků syrových brambor. Je tato metoda skutečně účinná a bezpečná? 

Syrové brambory na pleť? Ano, ale…

Jakkoliv bizarně nový trend působí, ve skutečnosti má své reálné základy. Brambory totiž představují významný zdroj vitamínů a živin, z nichž některé jsou prospěšné pro stav pokožky. Příkladem může být bramborový škrob, který pohlcuje přebytečný maz a působí protizánětlivě. Následné mizení jednotlivých pupínků má na svědomí katecholáza – enzym hojně používaný v přípravcích na rozjasnění pleti.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Stejně jako u ostatních informací nalezených na internetu i zde je opatrnost namístě. Obsah sdílený na sociálních sítích může být v mnoha případech značně zkreslený. Proto je důležité nebrat vše doslova a prezentované informace důkladně ověřovat.

Ačkoliv se odborníci v péči o pleť na prospěšnosti brambor shodují, někteří z nich upozorňují na úskalí tohoto způsobu ošetření pleti. Za riziko zde považují možný vznik infekcí způsobených nedostatečným očištěním brambor.

Jak na to?

Brambory před jejich oloupáním pečlivě omyjte. Tento bod je důležitější, než se může zdát – pokud tak učiníte až po odstranění slupky, spláchnete potřebné látky, čímž se účinnost této netradiční metody výrazně sníží.

Oloupanou zeleninu následně nakrájejte na plátky o tloušťce cca jednoho centimetru. Takto připravený bramborový plátek přiložte na postižené místo a krouživými pohyby jím třete po pokožce. Poté jej nechejte působit po dobu 10 minut. Pokud se dostaví pocity pálení, svědění či další příznaky nepohodlí, plátek okamžitě sejměte a obličej omyjte vlažnou vodou.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ačkoliv může tato metoda být v mnoha případech účinná, v žádném případě by neměla nahradit klasické způsoby léčby akné.