Léčba akné syrovými bramborami zní jednoduše, je ale třeba znát některá fakta

Už jste si také stačili všimnout TikTokového trendu, který ukazuje na extravagantní péči o pleť? Jedna taková ukazuje na souvislost mezi syrovou nastrouhanou bramborou a akné. Zkoušeli jste tuto léčbu pupínků? A je účinná? Přečtěte si názory dermatologa, který odpoví na vaše otázky. 

Sociální sítě vs. realita

Mnoho lidí nejde k lékaři či dermatologovi, ale zasedne k sociálním sítím a nechá si poradit zde. Někteří „rádci“ svou kreativitou na sítích nepřestávají udivovat a vymýšlí udivující, někdy až riskantní metody, jak pečovat o zevnějšek. Takové metody si okamžitě získají popularitu. Rádi bychom ale upozornili, že některé triky, například citron, který se má potírat po pleti, může být velmi nebezpečný. Jedním z nejnovějších trendů je léčba akné bramborami. Jak to s ní tedy vlastně je?

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak se tato metoda praktikuje

Tato metoda je velmi jednoduchá, stačí přiložit plátky brambor na kůži postiženou akné. Možná se vám to zdá nesmyslné, ale právě tato metoda bude účinná. Již naše babičky takovou metodu praktikovaly. Brambory jsou přímo nabité živinami, minerály a vitamíny. Dokáží léčit zánět a budou pro pokožku přínosem. Škrob obsažený v bramborách odstraňuje přebytečný maz a stahuje otevřené póry. Je potřeba ale myslet na to, že po aplikaci brambor svou pleť musíte řádně promazat.  

Zdroj obrázku: Pixabay

Názor lékaře

Jak varuje doktorka Gretchen Frielingová, mnoho takových léčebných metod může mít několik potenciálních výhod, nejsou ale klinicky ověřené. K veškerým internetovým metodám, převážně těm na sociálních sítích, bychom měli přistupovat s mírným skepticismem a měli bychom být opatrní. Chcete-li použít brambory proti akné, je potřeba dodržet několik zásad bezpečného užívání. Těmi jsou: Nikdy nezapomínejte brambory řádně opláchnout, a to přes vnější slupku, jinak smyjete veškeré cenné složky, které hrají hlavní roli při léčbě akné. Poté byste měli zeleninu oloupat a nakrájet na plátky silné přibližně jeden centimetr. Plátky přiložte na postižená místa a krouživými pohyby jimi masírujte obličej. Takto vmasírovaný škrob do pleti nechte deset minut působit a umyjte obličej. Pokud ucítíte pálení, svědění či jiné nepříjemné pocity, okamžitě a důkladně umyjte obličej vlažnou vodou. Tato metoda je starodávná a již dříve tímto způsobem lidé léčili akné. Za účinné se považuje i léčba atopického ekzému, a to pomocí kyseliny salicylové nebo benzoylperoxidem.