Lavender 3479492 1920

Levandulový olej krásně voní, dokáže ale mnohem víc. Objevte i vy jeho úžasné účinky

Levandulový olej je dobře známý lék na zklidnění a zlepšení kvality spánku. Olej z levandule však skrývá mnohem více prospěšných účinků. Levandulový extrakt má zklidňující účinek nejen na smysly, ale i na pokožku. Účinně zmírňuje podráždění, rozjasňuje jizvy, a dokonce eliminuje akné.

Mysl

Levandule, charakteristická svou fialovou barvou a silnou vůní, působí na naši mysl velmi pozitivně. Používá se nejen při aromaterapiích a díky svým zklidňujícím účinkům jako sedativum či jako přísada prášků na spaní. Studie jasně dokazují, že levandule snižuje hladinu kortizolu neboli stresového hormonu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pleť

Zklidňující účinky levandule z ní dělají jednu z nejlepších přísad pleťové kosmetiky. Levandulový olej pomáhá eliminovat podráždění či příznaky ekzému. Má také antibakteriální a antifungální účinky, díky kterým zabraňuje kožním infekcím, svědění a pálení. Díky tomu je levandulový olej vhodný pomocník při léčbě akné. Japonští vědci také prokázali jeho účinky při hojení popálenin, řezných ran a jizev. 

Zdraví 

Levandulový olej je skvělou přírodní alternativou léků proti bolesti, otokům či zánětům. Díky příznivému účinku na napjaté svalstvo slouží skvěle při bolestech svalů i hlavy. Pomáhá s uvolněním dýchacích cest a odstraněním respiračních problémů. Antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti dělají z levandulového oleje také skvělého pomocníka při léčbě stafylokokové infekce.

Zdroj obrázku: Pixabay

Použití

Levandulový olej lze použít třemi způsoby, v závislosti na účelu jeho použití. Jedním ze způsobů, a tím nejsnazším pro uklidnění mysli, je jeho nakapání do aromalampy. V tomto případě postačí 1–3 kapky neředěného oleje. Dalším způsobem je použití neparfemovaného přírodního oleje ve studené kuchyni. V péči o pleť či vlasy lze levandulový olej použít v jakémkoliv množství. Před jeho první aplikací je však nutné provést test alergie. Nezředěný levandulový olej může u některých jedinců vyvolat alergickou reakci. 

Zdroj: https://www.verywellmind.com/lavender-for-less-anxiety-3571767