Person Cleaning Bathroom With Brush

Levné domácí čističe na spáry: Za pár korun zásoba na měsíce

Spáry jsou velmi namáhaným místem. Spojují kachličky k sobě a díky nim všechno drží pohromadě. Bohužel se velmi často nejen zašpiní, ale jsou také náchylné k plísním. Jestliže chcete používat na čištění chemické prostředky, pečlivě vybírejte. Jako druhou možnost lze vyzkoušet i domácí metody, které jsou snadno dostupné a navíc účinné.

Jak můžete vyčistit spáry?

Spoje, které máte v koupelně nebo v kuchyni, plní dokonce dvě funkce – ochrannou a dekorativní. Spáry musí být hezké, ale zároveň také fungovat správně, abyste v koupelně měli čisto a uklizeno. Pohlcují spoustu nečistot. Je nutné je čistit pravidelně, protože po nějaké době ztratí svou původní barvu, zvlášť pokud je máte ve světlém odstínu. Spáry můžete vyčistit domácími metodami, které jsou levné a účinné.

K tomu budete potřebovat pouze běžný kartáček na zuby, který už nepoužíváte. Čištění bílých spár se jeví jako těžký úkol, ale není tomu tak. Spáry totiž můžete snadno vybělit. K tomu pomůže citronová šťáva, kterou můžete použít nejen na oblečení, ale také na spáry. Zkusit můžete i jedlou sodu. Špinavé spáry tak už nikdy nebudou problém.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak bojovat s plísní ve spárách?

Spáry ve stěnách mohou působit nejen špinavým dojmem, ale velmi často se v nich usazuje plíseň. Ta vzniká kvůli vlhkosti, která je především v koupelnách velmi vysoká. Proto je nutné spáry ošetřovat, aby všechno působilo čistě. Plíseň může uškodit celé domácnosti, a proto je nutné ji odstranit co nejdříve. K tomu může pomoci ocet.

Ocet můžete smíchat s vodou v poměru 1 : 1 a poté nalít směs do rozprašovače. Naneste na spárovací hmotu, kde se vyskytují plísně, a rychle vyčistěte. Plísně se také zbavíte tím, že budete koupelnu pravidelně větrat. Pomoci mohou i rostliny, které vlhkost pohlcují, a tím zabrání usazování škodlivých látek ve stěnách.

Zdroj: https://www.freska.se/en/Blog/clean-tile-joints