Libani1

Líbání je ten nejlepší recept na dobrou náladu, zářivou pleť a celkovou kondici

Líbání je způsob, jak vyjádřit lásku, blízkost a vášeň. Kromě toho, že dáváme najevo své city (přinejmenším náklonnost), můžeme také procvičit mimické svalstvo. Obličejových svalů je obrovské množství a právě líbáním velké množství z nich zapojujeme. Díky častému líbání můžeme předejít vzniku vrásek. Líbáním v těle aktivujeme řadu pozitivních chemických reakcí.

Pro dobrou náladu

Líbáním dochází k uvolnění hormonů štěstí, které nazýváme endorfiny, jako dopamin, serotonin, adrenalin a oxytocin. Všechny tyto hormony jsou zodpovědné za dobrou náladu. Pokud tedy pociťujete stres, není na to lepšího léku než líbání. Odstraněním stresu se zároveň chráníte před některými dalšími chorobami. Při líbání se snižuje množství stresového hormonu kortizolu. Naopak endorfiny produkované líbáním jsou až 200krát účinnější než u morfinu!

Zdroj obrázku: Freepik

Analgetické vlastnosti

Líbáním dochází k aktivaci přírodních antibiotik, která mají za následek snížení bolesti. Kromě toho si s partnerem při líbání vyměníme asi 80 milionů bakterií, díky čemuž dochází k obrannému mechanismu těla. Při líbání si vyměňujeme sliny a bakterie, které sliny obsahují. Náš imunitní systém je okamžitě rozpozná a vytváří protilátky, které nás chrání před onemocněním.

Stimulace krevního oběhu

Vzhledem k uvolňování přírodních chemikálií dochází také k rozšiřování cév, což vede k lepšímu průtoku krve. Dále dochází k produkci adrenalinu, snížení špatného cholesterolu a k přirozenému snížení krevního tlaku.

Zdroj obrázku: Freepik

Proti stárnutí

Díky líbání procvičujeme asi 30 obličejových svalů. Tato obličejová „gymnastika“ má za následek udržení mladistvého vzhledu a vyhlazování vrásek. Opět se vracíme k lepšímu průtoku krve: to je totiž prospěšné také pro hladkou a zářivou pleť. Navíc také spalujeme poměrně dost kalorií – uvádí se 3 až 4 kalorie za minutu.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/benefits-of-kissing