Libani3

Líbání prospívá nejen vztahům. Podle vědců je prospěšné i pro zdraví

Může být velmi těžké si to představit, ale někteří lidé nemají rádi líbání. Polibky jsou přitom podle odborníků velmi přínosné pro zdraví našeho těla. Navíc vás to nádherně spojuje s vaším partnerem. Jedná se o tak velkou součást našich životů, že vznikla i věda, která polibky studuje – filematologie. Rty jsou jedním z nejcitlivějších míst v lidském těle a polibek zapojuje spoustu obličejových svalů a zbytku těla. Navíc mozek produkuje endorfiny a další hormony rozkoše.

Zdroj obrázku: Freepik

Líbání má silný dopad na zdraví a pohodu každého z nás

Podle odborníků můžete svého partnera otestovat polibkem. Vědci z Oxfordské univerzity udělali výzkum, kterého se účastnilo téměř tisíc lidí ve věku 18 až 63 let, který poukázal na několik významných důsledků líbání. Je pochopitelné, že tato činnost pomáhá budovat pouto mezi partnery. Frekvence líbání ovlivňuje úroveň spokojenosti se vztahem. Více je přitom oceňují ženy, což také jistě není žádným překvapením.

To ale není všechno. Studie ukázala, že líbání pravděpodobně pomáhá vybrat nejvhodnější osobu pro vztah. Důležité jsou polibky nejen pro mladé. Podle odborníků se u starších žen objevuje vyšší frekvence pohlazení a polibků, která je spojena s vyšší úrovní životní spokojenosti a pocitem větší blízkosti s partnerem.

Zdroj obrázku: Freepik

Chcete snížit hladinu cholesterolu?

Jak jistě víte, tělo a psychika spolu úzce souvisí. Výzkumy prokázaly, že polibky pomáhají snižovat stres, zlepšují spokojenost ve vztazích a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Kromě příjemných pocitů také s partnerem sdílíte vodu, bílkoviny, tuky, další organické látky a mnoho mikroorganismů. Během 10vteřinového polibku můžete získat od partnera až 80 milionů bakterií. Tyto bakterie vám ve většině případů pomáhají posilovat imunitu. Partner ovšem nesmí být nemocný, jinak pro vás udělá přesný opak a budete stejně nemocní jako on.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/benefits-of-kissing