Basic RGB

Lidstvo pomalu míří k ekologické katastrofě. Každý z nás tomu však může zabránit

Ekologie je pro planetu více než důležitá. Nikdo jistě nechce jíst ryby plné mikroplastů a přihlížet tomu, jak se stále více blížíme k ekologické katastrofě. Mnoho lidí si je tohoto problému vědomo, ale bohužel jsou takoví, kteří katastrofu ještě více podporují. Vyzkoušejte žít alespoň trochu více ekologicky, aby se dalším generacím lépe žilo a dýchalo. 

A zase ten plast

Žijeme v době plastové – o tom není pochyb. Rozhlédněte se ve vašem domě, co vše je z plastu? Plastové nádobí, kartáčky, počítače, telefony, dokonce nábytek – je toho opravdu hodně a dá se říct, že většina vybavení a potřeb je z tohoto materiálu. Nejhorší na tom je, že 80 % plastového odpadu znečišťuje oceány a moře. A to je katastrofa pro živočichy, kteří v moři žijí. Proto zkuste alespoň z půlky vyřadit plastové produkty – brčka, lahve, kelímky, talířky – omezte je na minimum. Při nákupu ovoce a zeleniny si vezměte například plátěnou tenkou tašku místo jednorázových plastových pytlíků. Další jsou krájené uzeniny a nápoje v plastech a mnoho jiných potravin.

Zdroj obrázku: Freepik

Elektřina a voda

Pravděpodobně jste již slyšeli o tom, že by se měla nabíječka po nabití elektroniky jednoduše vytáhnout z elektrického napájení nebo by se měla zastavit voda při čištění zubů a tak dále. Mnoho lidí to ví, ale spousta to nedodržuje. Díky těmto jednoduchým postupům budeme platit nižší účty a navíc pomůžeme planetě. Používejte myčku na nádobí, neplňte vanu až po okraj, při odchodu z domu odpojujte nabíječky z elektřiny a podobně. Možná se vám to zdá úsměvné, ale tímto jednoduchým krokem uděláte víc než dost.

Méně nakupujte

Nakupujte méně, ale chytře. Nakupte kvalitní věci, které déle vydrží. Vyhněte se těm, o kterých víte, že vydrží jen krátce. Tím je myšleno nakupování nábytku, oblečení i elektroniky. V důsledku toho jen hýříme energií, která byla vynaložena při jejich výrobě. 

Přírodní kosmetika

Doporučujeme používat organickou kosmetiku, která není testována na zvířatech a je vyrobena s ohledem na životní prostředí i zdraví uživatele. To stejné platí i pro čisticí prostředky – jsou v plastových lahvích a také jsou plné chemických látek, které taktéž mají negativní vliv na zdraví i přírodu. Zkuste začít používat například ocet, jedlou sodu, sůl a kyselinu citronovou. Odstraníte jimi usazeniny, skvrny, ale také vydezinfikujete například toaletu. 

Zdroj obrázku: Freepik

Doprava autem

Co nejvíc to půjde, omezte jízdu autem. Zkuste raději jezdit na kole. Nejen že uděláte něco pro své zdraví, ale také ušetříte životní prostředí. A třetí pozitivní věc je ta, že i na jízdě na kole můžete ušetřit čas, pokud jezdíte do města, kde jsou věčně zácpy.

Třiďte odpadky

Nejdůležitějším krokem je třídění odpadu. Dělte odpady na sklo, plasty, směs a papír. Dělejte to automaticky a pravidelně každý den. Tento krok je více než důležitý a stále příliš mnoho lidí ho neakceptuje. Nejde jen o nás, ale také o děti našich dětí. V dnešní době lze koupit krásné designové koše, které jsou na tříděný odpad, využijte toho a ulehčete zdraví i planetě.

Zdroj: https://pelacase.com/blogs/news/100-easy-ways-to-be-more-eco-friendly