White Creamy Homemade Strawberry Blueberry Yogurt Wooden Table Top View Overhead Shot

Light produkty vypadají jako nejlepší volba pro zdravý jídelníček. Zdání ale může klamat

Light potraviny byly vyrobené pro ty, kteří si chtějí udržovat štíhlou linii, ale zároveň by se neradi ochudili o některé suroviny, které mají rádi. Jsou ale light produkty opravdu tak zdravé, jak se na první pohled jeví? Možná budete překvapeni, jaké složení se v nich skrývá a že některé z nich nemají se zdravou stravou nic společného.

Light produkty mají málo kalorií, a jsou tak dietní

Většina zákonů vůbec nedefinuje, co to vlastně znamená light. V mnoha jazycích to znamená odlehčené jídlo, které si můžete dopřát, aniž byste si ho vyčítali. Takové potraviny by měly mít snížený obsah kalorii, našemu tělu by měly dodat spoustu užitečných látek a hodí se také do redukčních diet.

Výrobci takových produktů ale mají volnou ruku, takže vlastně záleží jen na nich, které produkty označí jako light, fitness nebo jinými slovy budou značit, že se jedná o zdravou potravinu. Bohužel to v mnoha případech není ani pravda. Některé produkty obsahují stejné množství kalorií nebo jsou vyrobené ze stejných surovin jako ty klasické. Běžný člověk nečte pravidelně všechny etikety, a snadno tak může naletět.

Zdroj obrázku: Freepik

V light produktech by neměl být žádný cukr

Výrobky, které jsou označené jako light, by neměly obsahovat žádné cukry ani jiná sladidla. Proto po nich sahají především ženy, které si chtějí udržet štíhlou postavu. Pokud ale produkty neobsahují cukr, musí se nahradit jiným složením. V takovém případě to může být jen na škodu. Místo tuku se často přidává voda, konzervanty nebo další emulgátory, které do zdravé stravy rozhodně nepatří.

Můžete také vidět, že na výrobku je napsáno, že obsahuje 0 % tuku, zato se ale můžete dočíst, že je plný cukru. Žádná sladidla ale zdravá nejsou, a proto hodně přemýšlejte, než si daný výrobek koupíte. Klasické produkty jsou mnohdy opravdu zdravější a vyjdou také na lepší peníze. Za light produkty si připlatíte, ve finále ale platíte pouze za nezdravé složky.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/10-unhealthy-low-fat-foods