Seeds Linen Brown Bowl Linseed Oil Glass Jar Flower Wooden Plank Background

Lněný olej je plný antioxidantů, které udrží tělo v kondici. Stačí jedna lžička denně

Tekuté zlato, jak mnozí nazývají lněný olej, v sobě skrývá mimořádně prospěšné vlastnosti. Lněný olej se využívá již mnoho let a znali ho už staří Řekové. Jeho pravidelná konzumace může pozitivně ovlivnit fungování těla na dlouhou dobu.

Správný čas ke konzumaci lněného oleje

Ukazuje se, že je velmi důležité, kdy lněný olej konzumujeme. Je velký rozdíl, jestli ho pijeme ráno, nebo zda ho vypijeme během jídla, nebo nalačno. Podle odborníků se doporučuje užívat lněný olej ráno před jídlem. Tělo tehdy nemá žádné překážky v podobě strávené potravy, aby z oleje bralo jednotlivé chemické sloučeniny.

Doporučuje se užívat lněný olej profylakticky denně, a to v množství 2 až 5 polévkových lžic. Lněný olej se vyznačuje specifickou vůní, takže je vhodný i pro přidání do jídel. Stojí však za to zahrnout jej do každodenní stravy a využít jeho prospěšných vlastností. Můžeme to udělat i dávkováním jako sirup proti kašli, tedy na čajovou lžičku.

Zdroj obrázku: Freepik

Vlastnosti lněného oleje

Lněný olej obsahuje nenasycené mastné kyseliny, omega-3 a -6 kyseliny a vitamín E. Přítomnost těchto prvků je nezbytná pro správné fungování lidského těla. Omega-6 a -3 kyseliny obsažené ve lněném oleji jsou mimořádně důležité při podpoře funkce mozku u mladých a starších lidí. Kromě toho jsou tyto chemické sloučeniny zodpovědné za práci oběhového systému a štítné žlázy.

Zajímavé je, že samotné lidské tělo nemůže produkovat tyto kyseliny, proto je třeba je dodávat, a lněný olej je jejich vynikajícím zdrojem. Vitamín E je antioxidant, který je pro tělo štítem před oxidačním stresem a volnými radikály. Lněný olej se používá v kosmetice, neboť dokonale působí i na pokožku, ale také v suplementaci a dietetice. Doporučuje se lidem, kteří mají problém s metabolismem a příliš vysokou koncentrací špatného cholesterolu v krvi.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/flaxseed-oil-benefits