Lupy představují nepříjemný problém pro mnoho z nás, lze je ale účinně řešit

Každý, kdo se s tímto problémem ve svém životě setkal, ví, jak je těžké zbavit se lupů. Pokud se svědivá pokožka hlavy a bílé vločky ve vlasech a na ramenou týkají i vás, máme pro vás dobrou zprávu: boj s touto nemocí lze vyhrát! Budete však potřebovat trpělivost, důslednost a možná i změnu některých svých každodenních návyků.

Zdroj obrázku: Pixabay

Příčiny vzniku lupů

Existuje mnoho příčin šupinaté pokožky hlavy. Hlavním důvodem však bývá seboroická dermatitida známá také jako lupy. Lupy nepocházejí ze suché pokožky hlavy, jak si většina lidí myslí, ale vznikají v důsledku nadměrné reakce na kvasinky běžně se vyskytující na pokožce. To vede ke zvýšené tvorbě mazu, který způsobuje podráždění a tvorbu mastných „vloček“. Mezi časté příčiny patří i dermatologická onemocnění, věk, stres, nevhodná strava a některé vlasové produkty, které obsahují různé silikony, konzervanty, umělá barviva a aromata. 

Vyzkoušejte tzv. předmytí vlasů

Očista vlasů a vlasové pokožky při léčbě tohoto onemocnění klíčovou roli. Zároveň ale může způsobovat značné nepohodlí, ať už je jím pálení, svědění nebo pocit suchosti. Uznávaná tricholožka Bridgette Hillová doporučuje před mytím vlasů šamponem vyzkoušet techniku „předmytí“, kdy se na pokožku hlavy nanáší speciální čisticí toner. Ten odstraní zbytky mrtvé vrstvy epidermis a připraví pokožku na další ošetření. Tonikum můžete nahradit jablečným octem nebo výluhem z kopřivy či šalvěje.

Zdroj obrázku: Pixabay

Denní návyky

  1. Možná si myslíte, že když máte lupy, měli byste si mýt vlasy co nejméně. To by ale byla chyba. Vlasy myjte klidně každý druhý den a hledejte šampony obohacené o přísady, jako je pyritheon zinečnatý nebo kyselina salicylová. 
  2. Účinný boj proti lupům vyžaduje také změnu stravovacích návyků. Vyřaďte ze svého jídelníčku mastná jídla a jezte více ořechů, semínek, vajec, ovoce a zeleniny. 
  3. Pozor si dejte na tolik populární používání olejů na pokožku hlavy. U lidí, kteří se chtějí zbavit lupů, to může zkazit veškeré úsilí. Pamatujte, že lupy jsou způsobeny hromaděním nadměrného množství mazu. Navzdory skutečnosti, že je pokožka hlavy někdy suchá, bude mít naolejování zcela opačný účinek než ten zamýšlený!  
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/ways-to-treat-dandruff