Macešky zdobí balkony a zahrady od jara do podzimu. Jejich pěstování zvládne i začátečník

Macešky jsou oblíbené pro zdobení hrobů, ale jsou překrásné i na zahradě. Nejedná se o původní druh, vznikly křížením několika druhů violek, dnes existuje více než stovka různě barevných rostlin ve všech barevných odstínech od bílé přes růžovou, červenou až po fialovou. A jak pěstovat tyto krásné rostliny, které se hodí do květníků, truhlíků i na záhony? Poradí tipy našich babiček, které nedaly na macešky dopustit, protože kvetou již už od února a jsou potěšením pro oči.

Jarní potěšení v květináči

Macešky jsou zřejmě nejznámějšími hrnkovými květinami, které kvetou už od února až do podzimu, přičemž těší mnoha barevnými květy hned od prvních slunečních paprsků. Prodávají se nejčastěji v květnících, předpěstované ve sklenících, proto je nutné je na venkovní teploty navyknout, než se vysadí do volného prostranství nebo do záhonů. Jejich výhodou je pestrý výběr barev, ale i různé velikosti nebo tvary květů, rychle rozkvétají a jsou velmi odolné. K tomu jejich pěstování zvládne úplně každý a rozhodně potěší i na zahradě, nejsou jen ozdobami na hrob.

Zdroj obrázku: Freepik

Únorové macešky se musí otužit

V běžných podmínkách macešky vykvétají na slunných místech od dubna do června, v hobbymarketech nebo v zahradních centrech lze však zakoupit běžně rozkvetlé už v únoru. Tyto rostliny pocházejí ze skleníků, proto je nutné je po zakoupení otužit, než se přesadí nebo přemístí. Vhodné je začít temperování přesunutím květníků na chráněný balkon, především nesnesou studený průvan. Při slunných dnech je možné je přenést na zahradu, na noc je následně přesunout do garáže nebo do přístěnku, který je chráněný před ranními mrazíky a větrem.

Po zmrzlících na záhony

V teplejších oblastech je možné přesazení macešek do záhonů už v průběhu dubna, spíše v jeho druhé polovině. V lokalitách, kde panují noční mrazíky se doporučuje počkat s přesazením na dobu po ledových mužích, kteří slaví svátek v době od 12. do 14. května, a povětšinou se v těchto dnech silně ochladí a hrozí poslední ranní přímrazky, které by mohly rostliny poškodit.

Zdroj: https://www.pennington.com/all-products/fertilizer/resources/picture-perfect-pansies